مدیرعامل سازمان بهره‌ وری انرژی (سابا) گفت: بیش از ۶ درصد انرژی و ۵۰ درصد برق کشور در ساختمان ‌ها مصرف می‌شود، بنابراین لازم است تا با عایق‌کاری کامل ساختمان‌ها در مصرف انرژی و برق صرفه ‌جویی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس سیدحسین سجادی” امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران در خصوص مزایای عایق ‌بندی ساختمان ‌ها و استفاده از پنجره ‌های دوجداره و همچنین تهیه استاندارد برای هر ساختمان گفت: بخش عمده ‌ای از انرژی در ساختمان‌ها به دلیل عایق نبودن ساختمان هدر می‌رود؛ لذا چنانچه ساختمانی دارای عایق ‌بندی مناسب باشد ساختمان نیاز به سیستم سرمایشی و گرمایشی ندارد.
وی افزود: ما عملاً به دلیل پرت‌ های مختلف بخش از انرژی محیط داخل را به فضای بیرون منتقل می‌کنیم و برای تأمین آن میزان انرژی هدررفته باید هزینه اضافی را متقبل شویم.
مدیرعامل سازمان بهره‌ وری انرژی با اشاره به اینکه در خصوص عایق‌ کاری ساختمان‌ ها وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان مهندسی و شهرداری‌ ها دقت و سخت‌گیری ‌های لازم را اعمال نمی‌کنند، بیان داشت: بیش از ۶ درصد انرژی و ۵۰ درصد برق کشور در ساختمان ‌ها مصرف می‌شود، بنابراین لازم است تا با عایق ‌کاری کامل ساختمان‌ها در مصرف انرژی و برق صرفه‌ جویی شود.
وی اضافه کرد: چنانچه عایق ‌کاری مناسب برای کف و دیوارها انجام شود و در ساختمان ‌ها از پنجره دو جداره استفاده شود، علاوه بر صرفه ‌جویی در مصرف انرژی از ورود صداهای مزاحم نیز به داخل ساختمان ممانعت به عمل آمده و فضای آرامی را برای خانواده ‌ها فراهم خواهد شد.
سجادی با بیان اینکه برای هر منطقه با توجه به اقلیم آن منطقه بایستی ساختمان‌ها طراحی شوند، اضافه کرد: معماری ساختمان‌های تهران برای ساختمان‌های جنوب کشور مناسب نیست، همان طوری که معماری ساختمان‌های شمالی کشور برای ساختمان‌های غرب کشور مناسب نخواهد بود؛ ساخت خانه‌ های با دیوار بلند در جنوب کشور و مناطق گرم با کوچه ‌های باریک به همین دلیل بوده است.
مدیرعامل سابا با اشاره به نورپردازی ‌های نامتعارف در برخی ساختمان ‌ها که امروزه به ‌شدت در حال رشد است بیان داشت: پیمانکاران ساختمان‌ ها برای زیبا جلوه دادن ساختمان‌ها به نورپردازی ‌های غیرمتعارف روی آورده‌اند و برای یک ساختمان چهار طبقه با تعداد زیادی لامپ با زوایای مختلف نورپردازی غیراصولی را ایجاد می‌کنند که همین امر موجب شده تا مصرف برق بیش از حدی را بر شبک ه‌ها تحمیل می‌کنند که باید برای آن فکر اساسی کرد.
مدیرعامل سابا گفت: به دولت پیشنهاد داده‌ا یم کسانی‌که از گرفتن یارانه انصراف دهند به میزان مبلغ یارانه دریافتی در طول یک سال، لوازم خانگی با راندمان بالا و مصرف کم دریافت کنند.
وی افزود: با در اختیار گذاشتن لوازم کم ‌مصرف برقی مانند یخچال، به افرادی که از یارانه انصراف می‌دهند، از سویی صنعت تولید این لوازم رونق می‌گیرد و از سوی دیگر افرادی که از گرفتن یارانه انصراف داده‌اند منتفع خواهند شد.
سجادی بودجه سالانه تصویبی طرح ‌های عمرانی سابا را ۱۸۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: بخش عمده این بودجه در رابطه با سیستم اندازه‌گیری هوشمند هزینه می‌شود.
وی با بیان اینکه بودجه تحقیقی معمولاً از ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان تجاوز نمی‌کند، افزود: ما می‌توانیم از ظرفیت بخش خصوصی برای رسیدن به اهدافمان استفاده کنیم.
سجادی با اشاره به اینکه در یخچال ‌ها با اختلاف هر پله از رتبه انرژی حدود ۸۰ کیلووات ساعت صرفه‌ جویی دارد، گفت: طرح جایگزینی مبردR630a به‌ جای R134a در سامانه تبرید یخچال و یخچال فریزرها که جزو تکنولوژی‌های روز دنیاست.
وی اضافه کرد: به ازای هر تولیدکننده که در زمینه بهره‌ وری انرژی تسهیلات دریافت می‌کند یک نفر از سابا در شرکت مذکور مقیم شده و تا زمان پایان قرارداد تسهیلات،‌ تمام امور را زیر نظر داشته تا طبق قرارداد عمل شود.
مدیرعامل سابا با بیان اینکه تمامی محصولات وارداتی در مبادی ورودی کنترل خواهند شد، گفت: به‌ جز کالاهایی که به‌ صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، تمامی کالاها باید دارای برچسب رتبه انرژی باشند و به‌ شدت نیز تحت کنترل قرار گیرند.
وی در خصوص هزینه هدررفت انرژی در هر خانوار گفت: اگر با مدیریت در مصرف در هر خانوار ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش مصرف انرژی داشته باشیم، سالانه به ‌طور متوسط تا ۲۶۰۰ کیلووات ساعت از هدررفت انرژی جلوگیری خواهد شد.