معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در جلسه علنی امجلس شورای اسلامی گزارشی درباره ریزگردها، آلودگی هوا، مشکلات زیست محیطی واقتصاد مقاومتی به نمایندگان ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دوازدهمین جلسه علنی مجلس دهم امروز با حضور ۲۴۶ نماینده و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.
مشروح گزارش رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور به شرح زیر است:

** حذف بنزین پتروشیمی و عرضه بنزین استاندارد یورو ۴
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس شورای اسلامی گفت: این گام بسیار بزرگی بود که وزارت نفت برداشت و اکنون در تمام جایگاه های شهرهای بزرگ کشور، بنزین یورو ۴ عرضه می شود و از ۲ روز گذشته در آبادان نیز توزیع بنزین یورو ۴ آغاز شده و این اقدام بسیار تاثیرگذاری در کاهش بنزن بوده است.
بنزن یک عامل صد در صد سرطان زا است؛ بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی بنزن یک کارسینوژن گرید A است و این وضعیت بنزن در شهر تهران بوده است و شهرهای دیگر ما نیز وضعیت بهتری نداشته اند.
میزان بنزن در شهر تهران به شدت کاهش یافته و این روند کاهنده ادامه دارد و ما هم نظارت کافی و دقیقی داریم؛ الان پایش مستمر سوخت عرضه شده در جایگاه ها و پایش وضعیت آلودگی کلان شهرها با دستگاه های سنجش برخط به صورت مستمر انجام می شود و ما در هر لحظه وضعیت هوای شهرهای بزرگ یعنی تنفس ۳۵ میلیون شهروند ایرانی را تحت نظر داریم و روند روبه بهبود است.
تقریبا ۵۰ روز به تعداد روزهای سالم هوای تهران اضافه شده است. البته هنوز باید کارهای زیادی باید انجام دهیم. در مورد اصفهان تعداد روزهای سالم و پاک بین سال های ۹۵ و ۹۲ سه برابر شده است. یکی از دلایل مهم آن اقدامات دولت در حذف مازوت بوده است؛ نیروگاه های ما در سال ۹۲ تقریبا بیش از ۴۰ درصد مازوت مصرف می کردند اما اکنون حدود ۹ درصد بیشتر مازوت مصرف نمی کنند و تاکید ما این است که وزارت نفت دیگر مازوت به نیروگاه ها ندهد و نیروگاه ها بتوانند با گاز طبیعی کار کنند و آلودگی هوای کمتری داشته باشیم.

** استاندارد سازی خودروهای کشور
علاوه بر این در بحث استانداردسازی خودروی کشور گام های مهمی برداشته ایم؛ در سال ۹۲ خودروسازها ۱۰ سال در اجرای استانداردهای خوردو عقب بودند از سال ۹۲ فشارها و پیگیری ها از طرف سازمان حفاظت محیط زیست دنبال شد و از سال ۹۳ خودروسازی کشور استاندارد یورو ۴ را به اجرا گذاشت و اکنون تمام خودروسازهای کشور استاندارد ۹۴ را تبعیت می کنند.
سازمان حفاظت محیط زیست سامانه و نظام مستمر نظارت بر خطوط خودروی کشور را دارد اجرا می کند و هر جا با استاندارد یورو ۴ انطباق نداشته باشد اجازه شماره گذاری خودرو را نمی دهیم و این کار اخیرا برای تعدادی از خودروها انجام دادیم به شکل بسیار جدی پیگیر این موضوع هستیم و از مجلس می خواهیم از این موضوعات که در ارتباط با سلامت و زندگی میلیون ها شهروند ایرانی است از ما حمایت لازم را انجام دهند.در شهرهای دیگر نیز روندهای مشابهی دارد البته این کارها استمرار دارد.
وی ادامه داد: بعد از سال ها اجرای برنامه های کاهش آلودگی هوا در اروپا ، دوباره اروپا اعلام کرده است که خودروهای دیزلی را مشکل دار می داند و می خواهد حذف کند و برنامه های از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را به اجرا گذاشته اند؛ بنابراین موضوع بسیار مهمی است که نیاز به پیگیری دارد.

** تغییرات اقلیم
ابتکار گفت:ایران جزو کشورهایی است که به شدت تحت تغییرات اقلیمی قرار گرفته به این مفهوم که با افزایش دما و کاهش بارندگی و مشکلات ناشی از تغییر اقلیم را داریم مستقیما تجربه می کنیم؛ دنیا ۸۵ درجه صدم سلیسیوس افزایش دما داشته طی ۳۰ سال گذشته اما ایران یک و نیم درجه سانتیگراد افزایش دما را داشته است. در این ما افزایش دما در بسیاری از شهرهای ما مشاهده می شود و موج گرما که خود معضل است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:ما دربحث تغییراقلیم برای حفظ منافع کشورهای درحال توسعه،حضور بسیار قوی و تعیین کننده ای دراجلاس های بین المللی داشته ایم. رئیس جمهور فرانسه این حضور را در سفری که دکتر روحانی به فرانسه داشتند، مورد تاکید قرار دادند و اینکه ایران نقش کلیدی در بحث توافق پاریس و کاهش گازهای گلخانه ای داشته است.
وی ادامه داد: در برنامه ریزی که با دستگاه ها داشتیم تقریبا حدود یک سال قبل از همه دستگاه ها خواستیم که برنامه های کاهش گازهای گلخانه ای خود را بدهند و همه دستگاه ها مانند وزارت نفت و نیرو و صنعت و معدن برنامه های خود را دادند که حدود ۳۵ درصد شد.اما با توجه به رشد اقتصادی و طرح های اقتصاد مقاومتی در جلسات هماهنگی توافق کردیم بیشتر از ۱۲ درصد کاهش را نپذیریم و آن هم ۴ درصد قطعی و ۸ درصد منوط به رفع کامل تحریم ها و برقراری مناسبات تجاری و انتقال تجربیات است.
ابتکار بیان کرد: ایران جزو ۱۰ کشور اول تولیدکننده گازهای گلخانه ای است؛ یعنی ما هم آثار تغییر اقلیم را داریم می بینیم و هم خودمان جزو کشورهای تولیدکننده هستیم که در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در مورد اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی ما باید حتما موضوع تولید گازهای گلخانه ای را که شامل بهینه سازی مصرف انرژی است در دستورکار کشور قرار دهیم.تا این انرژی که هر روز در ایران از دست می دهیم و پرتی که در فلرها و مصارف صنعتی و نیروگاه های با راندمان پایین و مصارف خانگی دارد اتفاق می افتد را بتوانیم مهار کنیم و این منبع ثروت ملی را دوباره به دست آوریم.

** گردوغبار
وی گفت: گردوغبار بحث بسیار مهمی برای کشور ما است؛درحال حاضر ۸۰ درصد کشور ما کم و بیش تحت تاثیر موضوع گردوغبار است و بسیاری از شهرهای غربی و جنوبی ما دچار مشکلات زیادی در این رابطه هستند و تعداد روزها و شدت آن روبه افزایش بوده است که دو منشا داخلی و خارجی دارد که منشا خارجی آن عمدتا عراق است که غرب و شمال غرب و جنوب عراق کانون های اصلی آن است؛ غرب و شمال غرب عراق الان کاملا جزو اراضی متصرفی داعش است و از کنترل دولت عراق خارج است و ناحیه ای (بیان ربع الخالی) در جنوب عربستان است که آن هم از کانون های گردو غبار است.
ابتکار گفت:عراق ۸ میلیون هکتار کانون بحرانی گردوغبار دارد، عربستان ۱۱ میلیون هکتار کانون بحرانی گردوغبار دارد و در ایران بامطالعاتی که انجام دادیم از اول دولت یازدهم ستاد ملی مقابله با گردوغبار شکل گرفت و کار اصلی این ستاد انجام مطالعه در مورد کانون های داخلی گردوغبار ایران قرار دارد و الان در ۱۵ استان شناسایی کامل و تدوین کامل برنامه گرو غبار آنها انجام شده و استان های دیگر در دست اقدام است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود:‌علاوه بر این خیلی از برنامه های اجرایی که به عهده سازمان جنگل ها و مراتع است در این استان ها حدود ۴۰ هزار هکتار که البته خود سازمان جنگل ها معتقد است که تا ۱۰۰ هکتار را هم می تواند انجام دهد اما با چه بودجه ای و با کدام امکانات؟ با این بودجه فعلی مقابله با کانون های گردو غبار شاید ۳۰ سال هم یعنی ما ۲ و ۸ دهم میلیون هکتار را باید بتوانیم مدیریت کنیم که این نیازمند یک بسیج عمومی برای مقابله با بیابان زایی است. و نیازمند اعتبارات معادل حداقل هزار میلیارد تومان برای مالچ پاشی و کاشت نهال است.

** حوزه خارجی
ابتکار ادامه داد: در حوزه خارجی ما چندین تفاهم نامه با عراق داریم؛ ما در اسفند ۹۳ برای اینکه طرح های مقابله با گردوغبار داخل عراق را کلید بزنیم در آن کشور درخت کاشتیم. اما با وجود همه پیگیری ها امکانی برای دولت عراق برای اجرای طرح هایش نبود.
وی تصریح کرد: هفته گذشته با وزیر محیط زیست عراق مذاکره تلفنی داشتم که اعلام کرد، آمادگی کامل دارند ولی تمام کانون های اصلی که توفان گردوغبار ماه گذشته غرب کشور ما که کرمانشاه، ایلام و خوزستان به شدت تحت تاثیر آن بود، در نقطه ای است که وزیر محیط زیست اعلام کرد در اختیار ما نیست و هر وقت این مشکلات برطرف شد ما برای مالچ پاشی آن آمادگی داریم.
ابتکار بیان کرد:بنابراین ما موضوع را به سازمان ملل بردیم و در سال گذشته قطعنامه ای را برای مقابله با گردوغبار گرفتیم و تکلیف شد به بان کی مون که آن را پیگیری کند. چون فقط مساله ما نیست و کره جنوبی و ژاپن که تحت تاثیر گردوغبار چین است، آفریقا، آمریکای جنوبی نیز با آن درگیر هستند.
وی ادامه داد:‌قطعنامه دوم را براساس مطالعاتی که انجام شده ماه گذشته در اجلاس وزرا محیط زیست گرفتیم و پیگیر موضوع هستیم که به عنوان یک مرکز منطقه ای در ایران بتوانیم از تمام تجربیات جهانی استفاده کنیم. سال گذشته هم اجلاس بین المللی را در اهواز برگزار کردیم که بسیار موثر بود در انتقال تجربیات و توان افزایی کشور ما برای مقابله با موضوع گردوغبار که البته سازمان جنگل ها و مراتع خیلی در این زمینه تجربیات و توان خوبی دارد.
ابتکار گفت: به هر حال باید تمام ابعاد داخلی و بین المللی موضوع گردوغبار را درنظربگیریم و ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم و پیگیر مسائل هستیم و اتفاقات خوبی هم افتاده است.بطور مثال در استان خوزستان سال گذشته ۸ هزار هکتار سازمان جنگل ها کاشت نهال و مالچ پاشی داشته است. در خوزستان احیای تالاب هورالعظیم را داشتیم که آبگیری شده و دیگر خشک نیست. این تالاب کانون گردوغبار برای استان خوزستان بود.
ادامه دارد..

به نقل از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت