معاون وزیر نفت درباره گازرسانی به زاهدان گفت: مگر می شود ابتدا گاز را به زاهدانی رساند و بعد گاز را به زاهدان!!!

به گزارش خبرنگار، حمیدرضا عراقی، صبح روز (دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه) در سومین روز از برگزاری بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران در پاسخ به صحبت‌های برخی منتقدان درباره گازرسانی به زاهدان اظهار کرد: وقتی کار خوبی برای کشور انجام می شود این انصاف نیست که نادیده گرفته شود؛ دولت نماینده ملتی است که مردم به آنها رأی داده اند و وظیفه اش هم خدمات رسانی به مردم است.

وی افزود: وقتی دولت کار خوبی برای مردم انجام می دهد همه ما وظیفه‎مان است که این شادی و خوشحالی را به همدیگر تبریک بگوییم؛ همه می گفتند امکان رساندن خط لوله گاز به زاهدان در این زمان وجودندارد اما ما این کار را انجام دادیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به این که ۳۵ سال است که این شرکت برای مردم، محیط زیست کشور و توسعه و خودکفایی ایران فعالیت می کند، ادامه داد: کار بزرگی که در زاهدان انجام شد بی نظیر و بی سابقه بود؛ کسی که این صحبت را کرده به نظر بنده ناآگاهانه گفته که «گاز به زاهدان رسید نه به زاهدانی ها»

عراقی گفت: مگر می شود اول گاز را به زاهدانی ها رساند و بعد گاز را به زاهدان!!!!!!! ابتدا باید گاز به زاهدان برسد، انشعاب ها و شبکه ها انجام شود و سپس مردم مشترک شوند.

نصب روزانه ۱۰۰ علمک در زاهدان

وی با بیان این که هم اکنون روزانه ۷۰ تا ۱۰۰ علمک در زاهدان نصب می‌شود، تصریح کرد: گازرسانی به نیروگاه زاهدان انجام شده است اما بستر مناسب هم در نیروگاه برای استفاده از گاز باید آماده شود، ادامه داد: قرار است که این نیروگاه تا ابتدای خردادماه آماده سازی‌های لازم را انجام دهد.

به گفته معاون وزیرنفت، قویترین دلیل برای وجود یک چیز، وجود همان چیز است؛ دلیل گازرسانی به زاهدان نیز، نصب علمک‌ها، مشترک شدن برخی زاهدانی‌ها و عملیاتی است که به این منظور به طور مداوم در حال انجام است.

عراقی با اشاره به این که کسی که سخنان ناآگاهانه ای را زده یعنی شهد و لذتی که در کمک به مردم هست را متوجه نشده است، گفت: گاز هم به زاهدان و هم به زاهدانی ها رسیده است.

وی با اشاره به نقش بسیار مهم شرکت ملی گاز ایران در توسعه کشور گفت: سازگاری گازطبیعی با محیط زیست، مهمترین مسئله ای است که نقش این شرکت را نمایان می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، یکی از اهداف IGO و کشورهای پیشرفته جهان، اتصال نیروگاه‌ها به گازطبیعی برای کاهش آلودگی محیط زیست دانست و افزود: استفاده نیروگاه‌های کشور از گازطبیعی، کار بزرگی است که جدای از محیط زیست، از لحاظ اقتصادی نیز تأثیر زیادی برای کشور داشته است.

صرفه جویی ۱۸ میلیارد دلاری از سوی نیروگاه‌ها

معاون وزیر با بیان این که نیروگاه های کشور حدود ۴۷ درصد سوخت میان تقطیر در ابتدای سال ۹۲ مصرف می کنند، تصریح کرد: هم اکنون این رقم به زیر ۱۰ درصد کاهش یافته و ۹۰ درصد نیروگاه ها در طول سال از گاز استفاده می کنند؛ ۱۸ میلیارد دلار فقط سوخت میان تقطیر صرفه جویی از سوی نیروگاه‌ها در کشور انجام شده است.

عراقی رساندن گازطبیعی به مناطق محروم از این نعمت طبیعی را از دیگر مسئولیت‌های مهم شرکت ملی گاز ایران دانست و افزود: بیشترین اهتمام در این دولت، رساندن گازطبیعی به روستاهایی بود که گازرسانی نشده بودند تا این رفاه ایجاد شده به روستاها هم برسد.

وی با اشاره به این که در دولت یازدهم، گازرسانی به بیش از ۹ هزار روستا انجام شد، گفت: گازرسانی به روستاها علاوه بر این که از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می‌کند سبب ایجاد کارخانه ها و صنایع جدید می شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که سال ۹۵ جدای این که به دلیل گازرسانی به شهرها و روستاها، و افتتاح ایستگاه‌های تقویت فشار، خطوط انتقال و نبود مشکل به دلیل قطع گاز از سوی ترکمنستان، بهترین سال برای شرکت ملی گاز ایران بود، تأکید کرد: مهمترین اصل اشتغالزایی بود که در حین اجرای همه فعالیت شرکت ملی گاز ایجاد شد.

عراقی با اشاره به این که بیش از ۹۶ درصد اقلام گازرسانی هم اکنون در کشور تولید می شوند، افزود: شرکت ملی گاز ایران افزون بر توسعه کشور توانسته گام بزرگی در اشتغالزایی و خودکفایی ایران داشته باشد.

وی با بیان این که شرکت ملی گاز نقش بزرگی در درآمدزایی دولت به دلیل جایگزینی گاز و صادرات نفت سفید، مازوت و گازوئیل، اظهار کرد: این شرکت حداقل سالانه هشت میلیارد تومان به دولت کمک کرده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به این که براساس برنامه ششم، حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز باید صادر شود، گفت: هم اکنون این ظرفیت وجود دارد و مذاکرات با عراقی برای گشودن ال سی و صادرات به عراق در حال انجام است.

وی ادامه داد: اگر مسائل مالی عراق حل شود، باید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر کنیم که در سال نخست ۱۰ تا ۱۱٫۷ میلیون مترمکعب خواهد بود.

به گفته عراقی، مذاکرات برای صادرات گاز با عمان نیز در حال انجام است و در صورت نهایی شدن از سوی شرکت ملی نفت ایران تنها اجرای آن با شرکت ملی گاز ایران است.