میعانات گازی تولید شده در پالایشگاه پارسیان از جمله مرغوب‌ترین میعانات جهان به شمار می رود و هم اکنون افزون بر کره جنوبی؛ ژاپن نیز خریدار عمده این محصول شده است.
به گزارش خبرنگار اعزامی به شهرستان مهر در استان فارس، فرشید ابدالی دهدزی، مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان در حاشیه بازدید خبرنگاران از این پالایشگاه گفت: افزون بر کشورهای خارجی، شرکت‌های پترشیمی داخلی نیز از جمله مشتری‌های دریافت میعانات گازی این پالایشگاه به شمار می روند.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان افزود: به طور میانگین روزانه ٣٢ هزار بشکه میعانات گازی در این پالایشگاه تولید و از طریق خط لوله ١٠ اینچ به عسلویه ارسال و از طریق دریا به کشورهای هدف صادر می شود.

وی ادامه داد: در هشت ماه امسال ٦,٥ میلیون بشکه میعانات گازی در این شرکت تولید شده است.

به گفته ابدالی دهدزی، براساس برنامه های تعریف شده، تا پایان امسال ١٠ میلیون بشکه میعانات گازی در این شرکت تولید می شود.

فرآورش روزانه ٧٥ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه پارسیان

مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان گفت: هم اکنون روزانه ٧٥ میلیون مترمکعب گاز در این پالایشگاه فرآورش و به خط چهارم سراسری ارسال می شود.

وی افزود: در هشت ماه امسال ١٧,١ میلیارد مترمکعب گاز در این پالایشگاه فرآورش شده و براساس برنامه های تعریف شده، این مقدار تا پایان امسال به ٢٥ میلیارد مترمکعب می رسد.

پالایشگاه پارسیان، پالایشگاه سبز

ابدالی دهدزی یادآور شد: پالایشگاه گاز پارسیان پارسال موفق به دریافت لوح صنعت سبز از سازمان حفاظت محیط زیست شد.

به گفته وی، فعالیت‌های گسترده‌ای برای ثبت این شرکت به‌عنوان پالایشگاه سبز انجام شد و هم اکنون آلاینده ها از نظر کمی و کیفی به طور مستمر پایش می شوند.

پالایشگاه پارسیان سال ٨٢ در دو فاز ساخته شد.

فاز نخست (پارسیان ١) این شرکت متشکل از دو واحد شیرین سازی است که هرکدام ظرفیت فرآورش ٢١ میلیون مترمکعب گاز را در روز دارند. خوراک این فاز از میدان تابناک تامین می شود.

فاز ٢ (پارسیان ٢) این پالایشگاه نیز ظرفیت فرآورش ٣٧ میلیون مترمکعب گاز در روز را دارد و خوراک آن از میدان‌های هما، وراوی و شانول تامین می شود.

این پالایشگاه با تامین ١٣ درصد از گاز کشور، دومین تولید کننده گاز کشور به شمار می رود.