انرژی خورشیدی در حال توسعه‌ای پرشتاب است، چراکه با پایدار شدن تجهیزات آن و کاهش هزینه‌ها به انرژی مطلوب و ایمن تبدیل می‌شود. سرمایه‌گذاری برای توسعه این انرژی در برخی کشورها با رشد ۳۶ درصدی به ۱۳۱ میلیارد دلار رسیده است. این سرمایه‌گذاری‌ها در کشورهایی چون برزیل، آفریقای جنوبی و هند نسبت به سایر کشورها بیشتر است. آمارها نیز در مورد انرژی خورشیدی قانع‌کننده شده است، به‌طوری که در سال ۲۰۱۴ حدود۱/۹ درصد از برق جهان توسط انرژی خورشیدی تامین شد که رشد یک درصدی را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد.

یکی از رویکردهای جدید تکنولوژی در دنیای جدید که به موج جدید دنیای انرژی هم تبدیل شده، استفاده گسترده از انرژی خورشیدی برای تولید انرژی پاک، برق بدون آلودگی و منبع انرژی است که اثر زیست‌محیطی ندارد. به دلیل نگرانی‌های گسترده‌ای که در مورد گرم شدن زمین بر اثر استفاده از انرژی‌های فسیلی ایجاد شده بود و منابع زیست‌محیطی را تهدید می‌کرد، مخترعان راهی برای کنترل انرژی خورشید به‌منظور ایجاد راهکاری پایدار یافته‌اند که شاید نهایتا جایگزین استفاده از انرژی‌های تجدید‌ناپذیر شود. اخبار تکنولوژی‌های انرژی خورشیدی روزبه‌روز بیشتر می‌شود. اخیرا دپارتمان انرژی ایالات متحده از بودجه ۱۰ میلیون دلاری دولت این کشور برای فعالیت‌های آموزشی انرژی خورشیدی ملی خبر داده است. بانک جهانی نیز از وام ۷۵۰ میلیون دلاری به هند برای توسعه صفحه‌های خورشیدی برای مصارف خانگی خبر داده است. شرکت سولتک که یک شرکت خصوصی پیشگام در زمینه تامین و نصب تجهیزات خورشیدی است با توجه به افزایش روزافزون کاربرد صفحات خورشیدی که جایگزینی برای انرژی‌های مورد استفاده کنونی جهانی است، از ابداع تجهیزاتی خبر می‌دهد که نسبت به تغییر جهت نور حساس است و به سمت نور باز می‌گردد تا بتوان از تابش نور بیشتر بهره برد. انرژی خورشیدی در حال توسعه‌ای پرشتاب است، چراکه با پایدار شدن تجهیزات آن و کاهش هزینه‌ها به انرژی مطلوب و ایمن تبدیل می‌شود. سرمایه‌گذاری برای توسعه این انرژی در برخی کشورها با رشد ۳۶ درصدی به ۱۳۱ میلیارد دلار رسیده است. این سرمایه‌گذاری‌ها در کشورهایی چون برزیل، آفریقای جنوبی و هند نسبت به سایر کشورها بیشتر است. آمارها نیز در مورد انرژی خورشیدی قانع‌کننده شده است، به‌طوری که در سال ۲۰۱۴ حدود۱/۹ درصد از برق جهان توسط انرژی خورشیدی تامین شد که رشد یک درصدی را نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد. این آمارها سرمایه‌گذاران را بر آن داشته است که بیشتر روی این انرژی تمرکز کنند. به این ترتیب در سال ۲۰۱۴ افزایش ۱۷ درصدی سرمایه‌گذاری را نسبت به سال قبل از آن در بخش انرژی‌های خورشیدی شاهد بودیم. ابداعات در زمینه انرژی خورشیدی تاثیرات زیادی بر دنیای امروز ما دارد. بیشتر از همه تاثیر آن بر زندگی روزانه و محیط‌زیست ماست.

افزایش استفاده از انرژی‌های خورشیدی در زندگی‌های روزمره
یکی از تاثیرات مهم انرژی خورشیدی براساس گزارش‌ها، تغییر انرژی پایه خانه‌ها به انرژی‌های خورشیدی است. با تشخیص منابع نوری و نصب تجهیزات مناسب می‌توان انرژی الکتریسیته و حتی گرمایی منازل را توسط نیروی خورشید تامین کرد. با انتخاب تجهیزات مناسب و نصب صحیح آن در خانه‌ها می‌توان صورتحساب‌های برق و گاز خانه‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش داد. براساس آمارهایی که از گزارش لابراتوار ملی اوآک ریج آمریکا به دست آمده، نصب تجهیزات سقفی جذب انرژی خورشیدی به کاهش ۲۵ درصدی هزینه‌های انرژی خانوارهای آمریکایی منجر می‌شود و نصب تجهیزات عایق‌بندی می‌تواند هزینه‌های سرمایه خانه را تا ۴۰ درصد و هزینه گرمایش را ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر کاهش دهد. ضمن آنکه تجهیزات فلزی استفاده شده در پنل‌های خورشیدی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد از فلزات بازیافتی ساخته شده‌اند و بعد‌ها نیز به‌طور صددرصد قابل بازیافت هستند و این در حالی است که مواد آنها پس از بازیافت به هیچ وجه تغییر خاصیت نداده‌اند؛ این به آن معناست که تجهیزات فلزی سقف برای صاحب خانه هیچ هزینه اضافی در بر ندارد و به محیط‌زیست نیز آسیبی نمی‌رساند. با استفاده از این تجهیزات صاحبان خانه و ادارات می‌توانند اطمینان حاصل کنند که علاوه‌بر مزایایی که نصیب‌شان می‌شود، هزینه‌هایشان به‌شدت کاهش می‌یابد. با وجود تجهیزات ویژه مرتبط با انرژی‌های خورشیدی، می‌توان با نصب یک سیستم انرژی خورشیدی در کل خانه یا اداره همه نیازهای انرژی آن را تامین کرد.

مزایای زیست‌محیطی
تحقیقات برخی نتایج کشنده گرمایش زمین را ثابت کرده‌اند، این گرمایش در اثر فعالیت‌های بشری همچون تولید الکتریسیته از سوخت‌های فسیلی که علاوه‌بر انتشار گازهای سمی، با انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر به افزایش گرمایش زمین می‌شود، پدید آمده است. این افزایش دما تاثیرات گسترده بر محیط‌زیست، سلامت و اقلیم می‌گذارد. با تمرکز روی معادن ذغال سنگ و حفاری برای گاز طبیعی، منابع آب‌های زیر زمینی نیز دچار آلودگی می‌شوند. در مقابل انرژی‌های تجدیدپذیر تقریبا هیچ گرمایشی ایجاد نمی‌کنند. آب و هوا را آلوده نمی‌کنند و مستقیم از پدیده طبیعی به دست می‌آید، بنابراین استفاده از انرژی تجدیدپذیر تا سطح بسیاری گرمایش زمین را کاهش می‌دهد.

در کنار این مسائل، با مخاطرات سلامتی (مشکلات تنفسی، حملات قلبی، سرطان و…) که در اثر استنشاق هوا و مصرف آب آلوده به وجود آمده است، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مزایای زیادی برای ارتقا سلامت جامعه دارد. استفاده از باد، خورشید و سیستم‌های هیدروالکتریک منابع آب و الکتریسیته را به‌طور مثبتی متحول می‌کند که با زندگی روزمره انسان گره خورده است.

به نقل از بهینه سازی انرژی