وزیر نفت از افزایش تولید بیش از ١٥٠ میلیون مترمکعبی گاز در کشور با راه اندازی ٦ فاز پارس جنوبی خبر داد.
به گزارش خبرنگار، مهندس بیژن زنگنه روز (پنجشنبه، ١٠ فروردین ماه) پس از بازدید از طرح های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به این که ٦ فاز پارس جنوبی به زودی به طور رسمی افتتاح می شود، اظهار کرد: اکنون با وارد مدار شدن این فازها بیش از ١٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین و همچنین میعانات گازی، گازمایع و اتان تولید می شود که اتان به عنوان خوراک مجتمع های پتروشیمی استفاده خواهد شد.

وی در باره ١١ فاز جدیدی که در دولت یازدهم در پارس جنوبی وارد مدار شده است، گفت: هم اکنون ٢١ فاز در دست بهره برداری داریم که انشالله تا پایان امسال به ٢٤ فاز خواهد رسید.

وزیر نفت با بیان این تحول بزرگی در تولید گاز کشور به وجود آمده است، افزود: افزایش بیش از ٢ برابری تولید گاز، سبب افتخار برای کارکنان، مدیران، پیمانکاران، سازندگان است.

وی با اشاره به این که لایه نفتی پارس جنوبی نیز به زودی افتتاح می شود، افزود: هم اکنون روزانه بیش از ٢٠ هزار بشکه تولید می شود که برای افتتاح فاز اول آن این میزان باید به روزانه ٣٥ هزار بشکه برسد.

وزیر نفت به بازدید از عملیات اجرایی استحصال اتان از خروجی فاز ١٢ پارس جنوبی اشاره و تصریح کرد: در طراحی اولیه و قرارداد این فاز استحصال اتان و ال پی جی در نظر گرفته نشده بوده اما یک شرکت غیردولتی سرمایه گذاری ٧٠٠ میلیون دلاری در واحدی انجام داده است که روزانه ١,٣ میلیون تن اتان و ١.٥ میلیون تن ال پی جی از آن برداشت می شود و گاز متان را نیز به شبکه برمی گردانند.

زنگنه با اشاره به افتتاح واحد یک میلیون تنی الفین که اتان را به اتیلن تبدیل می کند، ادامه داد: سه واحد اچ دی پی یی، ال دی پی یی و ام یی جی نیز با سرمایه گذاری سه میلیارد دلار به زودی افتتاح می شوند.

وی با اشاره به این که واحد بازیافت اتان حدود ٣٠ درصد پیشرفت داشته است، افزود: امیدواریم براساس برنامه، این واحد تا سال آینده به بهره برداری برسد.

وزیر نفت به واحد یک میلیون تنی الفین کاویان ٢ که آماده افتتاح است، اشاره و تصریح کرد: فاز سه پتروشیمی پردیس با ظرفیت تولید ١,٧ میلیون تن اوره و آمونیاک، پتروشیمی انتخاب و پتروشیمی مروارید نیز به زودی به طور رسمی افتتاح می شوند.

زنگنه به بازدید از طرح پتروشیمی بوشهر که برپایه اتان است نیز اشاره کرد و گفت: پتروشیمی دماوند نیز که به عنوان واحد یوتیلیتی و پشتیبان پتروشیمی های دیگر در دست انجام است نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

وی با بیان این که شرکت های پتروشیمی در این منطقه اقدام به راه اندازی دهکده گردشگری کرده اند اظهار کرد: ایفای نقش این منطقه جدای از قطب تولید گاز به عنوان یک منطقه گردشگری همسو با مسئولیت های اجتماعی برای کارکنان و مردم بسیار حائز اهمیت است.