وزیر نفت تولید روزانه نفت خام ایران را سه میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز اعلام کرد.
به گزارش خیبرنگار به نقل از ایرنا، بیژن زنگنه روز (چهارشنبه، ششم بهمن ماه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در باره توافقنامه‎های امضا شده بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی، گفت: تاکنون یک رئوس توافق میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌‌های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‎پی‎سی) و شرکت پتروپارس برای طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی امضا شد.

وی افزود:یک رئوس توافق با شرکت نفت و گاز پرشیا از شرکت‎های گروه توسعه انرژی تدبیر برای توسعه میدان‎های یاران، مارون و کوپال امضا شد.

وزیر نفت همچنین عنوان کرد که یک تفاهم‎نامه برای مطالعه پنج میدان نفتی نیز با یکی از شرکت‎های قرارگاه خاتم الانبیا (ص) امضا شده است و به‎زودی هم برای میدان آزادگان مناقصه اعلام خواهیم کرد.

زنگنه درباره توافق اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست ١٧١ این سازمان در وین گفت: طبق توافق اعضای اوپک در آذرماه، کشورهای عضو این سازمان قرار است روزانه یک تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از تولید نفت خام خود بکاهند و در نشست تاریخی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک قرار شد غیر اوپکی‎ها روزانه حدود ٦٠٠ هزار بشکه تولید نفت خود را کاهش دهند.

وی با بیان این‎که بر اساس توافق اوپک ایران شامل کاهش تولید نشده است، گفت: از این رو ما هم اکنون از رقم تولید روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه فراتر رفته ایم و ایران هم اکنون روزانه حدود سه میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید می کند.

وزیر نفت در باره تخصیص پنج درصد به عوارض قیمت بنزین نیز گفت: این پنج درصد در داخل قیمت کنونی بنزین است، بنابراین یک بار افزایش یافته و دیگر این پنج درصد لحاظ نخواهد شد.

وزیر نفت از تامین گاز مصارف خانگی و نیروگاهی در اوج سرما خبر داد و درباره خبرهای مربوط به افزایش قیمت گاز در سال آینده گفت: دولت چنین تصمیمی نگرفته است.

زنگنه اعلام کرد: ایران هیچ گونه ذخیره نفت خام روی آب ندارد و تنها میعانات گازی است که آن هم تا آخر سال به فروش می رسد.

وی در باره مقدار اموال بابک زنجانی نیز گفت: بابک زنجانی مرتب می گوید ٢ میلیارد دلار یا سه میلیارد دلار اینجا و یا آنجا دارم، اما همه دروغ است. من پیش‎تر هم گفته ام که اموال او کمتر از ٢ هزار میلیارد تومان است.