رئیس مجتمع پتروشیمی کارون گفت: نخستین محموله محصول متیل دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) این پتروشیمی به چین صادر شد.

به گزارش خبرنگار، افشین کیانی با اشاره به صادرات نخستین محموله ۳۲۰ تنی MDI (متیل دی فنیل دی ایزوسیانات) پتروشیمی کارون، گفت: ایران به عنوان نخستین کشور تولیدکننده ایزوسیانات ها در خاورمیانه، موفق به صادرات این محصول پتروشیمی به چین شده است.

وی افزود: واحد MDI پتروشیمی کارون در سال ۹۵ پس از انصراف شرکت‌های سوئدی و آلمانی صاحب لیسانس، با اتکا به دانش و فناوری داخلی به طور رسمی به بهره‌برداری رسید که تولید این واحد، محصول MDI در ۹ گرید است.

رئیس مجتمع پتروشیمی کارون، با تاکید بر این که از میان گریدهای موجود، فروش ۲ گرید عمده و پرکاربرد شامل پلیمریک MDI و پیور MDI در بازارهای داخلی و خارجی آغاز شده است، تصریح کرد: این محصول در صنایع تکمیلی پتروشیمی دارای کاربردهای متنوع و متعددی است.

کیانی از تولید محصولاتی همچون پلی یورتان به عنوان فوم سخت پلی یورتان و عایق های حرارتی به عنوان یکی از محصولات تولیدی از محصول MDI پتروشیمی کارون نام برد و یادآور شد: این محصول در یخچال و فریزرها، عایق حرارتی ساختمانی، صنعت خودورسازی، چرم، چسب‌های محکم صنعتی و … قابلیت مصرف دارد.

وی با بیان این که ظرفیت تولید MDI در پتروشیمی کارون ۴۰ هزار تن در سال است، افزود: با توجه به مصرف ۲۰ هزار تنی این محصول در داخل کشور و همچنین مصرف ۱۴ هزار تنی یک شرکت داخلی از پیور MDI پیش بینی می‌شود ۷۵ درصد تولید پتروشیمی کارون، نیاز صنایع داخلی را پوشش بدهد.

گفتنی است، شرکت پتروشیمی کارون نخستین تولید کننده ایزوسیانات‌ها در خاورمیانه است. پتروشیمی کارون با استفاده از گازهای کلر، منواکسیدکربن، هیدروژن و نیز تولوئنو اسیدنیتریک قادر است انواع محصولات پایه‌ای و اصلی پتروشیمی، شامل انواع ایزوسیانات‌ها که دارای ارزش افزوده بالاتر است با کیفیت مناسب تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کند.