معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: مصرف آب و برق کشور به بالاترین حد خود در سالهای اخیر رسیده و در این وضع، ریسک پایداری ارائه خدمات نیز بسیار افزایش می‌یابد.

به گزارش شانا، علیرضا دایمی، معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، امروز (یکشنبه، سوم مردادماه) در برنامه روی خط خبر، شبکه خبر سیما در خصوص آخرین وضع مصرف آب و برق در کشور گفت: با تداوم گرمای بالای ٤٠ درجه در تهران و وجود گرمای هوای بیش از ٥٠ درجه در بخش عمده کشور میزان مصرف در روزهای اخیر در بخش آب و برق به بیشترین حد خود در سالهای اخیر رسیده است، به نحوی که رکوردهای ثبت شده مصرف بویژه در بخش برق تاکنون در این صنعت سابقه نداشته است.

وی افزود: در پایان هفته گذشته، مصرف برق کشور به حدود ٥٢ هزار و ٧٠٠ مگاوات رسید، در حالی‌ که این رقم مصرف در سالهای گذشته بیشتر از ٥٠ هزار مگاوت نبود.

دایمی با اشاره به افزایش مصرف آب شرب به حداکثر میزان خود، تصریح کرد: بخشی از این جهش مصرف به دلیل افزایش جمعیت و بخشی مربوط به پایداری گرما در دو هفته اخیر بوده است، به نحمی که مصرف آب شرب در تهران در روزهای اخیر به ٣ میلیون و ٣٠٠ هزار مترمکعب رسیده است.

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو عنوان کرد: خوشبختانه با پیش‌ بینیهای انجام شده و افزایش ظرفیت تامین آب در شهرهای مختلف از جمله تهران توانسته‌ایم به تقاضای بالای آب شرب پاسخ دهیم، برای نمونه در تهران با وارد شدن سد ماملو به مدار مصرف توانستیم حجم آب ورودی به شبکه را افزایش دهیم.

وی با اشاره به تامین آب شرب در دیگر کلانشهرهای کشور گفت: هم‌ اکنون در شهرهای مرکزی کشور همچون کرمان، یزد، اصفهان و شیراز تامین آب به سختی انجام می‌شود، در شهر کرمان بخش عمده آب از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود و در شهرهای اصفهان و شیراز به دلیل کاهش ذخیره آب در سدهای تامین کننده، در عرضه آب با محدودیت مواجه هستیم، اما با این وجود آب شرب مردم را تامین کرده‌ایم.

دایمی با بیان این که هم اکنون از ظرفیت حداکثر برای تامین آب در تهران و شهرهای بزرگ رو به رو هستیم، افزود: در بخش آب پیش‌ بینی می‌شد که با توجه به گرما و تغییر اقلیم مصارف بسیار بالا رود و از ابتدای سال آماده این شرائط بودیم، اما از مردم می‌خواهیم برای تدوام خدمات در مصرف آب صرفه‌ جویی کنند.

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان این که مصرف برق به حداکثر رسیده است، تصریح کرد: در بخش حرارتی ٤٣ هزارمگاوات و در بخش برق‌آبی ٩ هزارمگاوات از نیروگاههای کشور در مدار تولید قرار داشتند و توانستیم در اوج مصرف روزهای گذشته برق مورد نیاز شبکه را ارائه دهیم.

وی با بیان این که تولید انرژی انرژی در نیروگاهها باعث افزایش ریسک در واحدهای نیروگاهی می‌شود، عنوان کرد: برای تداوم خدمات برق از مردم می‌خواهیم همکاری کنند و در ساعت پیک که حداکثر فشار به شبکه وارد می‌شود، برای جلوگیری از افت فشار در اثر گرمای شدید و بروز حوادث، مصرف خود را به حداقل برسانند، برای نمونه در بخش صنعت و کشاورزی، مشترکان می‌توانند مصرف خود را از ساعتهای پیک مصرف به ساعتهای دیگر شبانه روز انتقال دهند.

دایمی با تاکید بر این که برنامه‌ای برای سهمیه‌ بندی آب و برق در کشور وجود ندارد، گفت: در روزهای گذشته در شهرهای بزرگ خوشبختانه مصرف کنترل شده است، اما در شهرهای کوچک شاهد افزایش مصرف بوده‌ایم، اگر مصرف در ساعت پیک مدیریت شود و حادثه‌ای برای شبکه اتفاق نیافتد، خدمات آب و برق هیچ وقفه‌ای نخواهند داشت.

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو ادامه داد: گرمای هوا در مناطق مرکزی و جنوب کشور باعث آسیب به برخی پستهای برق می‌شود که این موضوع باعث خاموشیهای مقطعی خواهد شد.

وی به وضع تامین آب در روزهای آینده اشاره و عنوان کرد: در بخش آب به صورت طبییعی با کمبود مواجه هستیم و بسیاری از روستاهای کشور هم‌ اکنون با تانکر آبرسانی می‌شود.

دایمی افزود: در بخش شهری ٩٩ درصد و در بخش روستایی ٨٢ درصد مردم را تحت پوشش داریم و در بخش برق هم تمامی شهرها و روستاهای بالای ١٠ خانوار از شبکه برق برخوردار هستند.

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به تامین بخشی از برق تابستان از محل واردات برق تصریح کرد: برای تامین کمبود برق از کشورهای همسایه همچون عراق و ترکمنستان استفاده می‌کنیم و طبیعی است به دلیل مصرف بالای کشور صادرات برق نیز کاهش یافته است.

وی با بیان این که در برنامه ششم توسعه ٣٠ هزارمگاوات نیروگاه حرارتی و ٥ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر وارد مدار خواهیم کرد، ادامه داد: اگر هر سال ٥ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کرده و نیروگاههایی که راندمان پایین دارند از مدار خارج شوند می‌توانیم به نیازهای آینده کشور پاسخ دهیم.

دایمی گفت: باید بتوانیم واحدهای نیروگاهی را که دارای ٣٥ درصد راندمان هستند به سیکل ترکیبی بدل کنیم، این موضوع از برنامه‌ های اصلی صنعت برق در برنامه ششم توسعه است.

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان این که وزارت نیرو در اقتصاد مقاومتی ١٧ طرح دارد که بخش عمده آن پایداری خدمات و افرایش صادرات برق است، افزود: در موضوع توسعه انرژیهای نو مهمترین بحث خرید تضمینی است که باید توسط بخش خصوصی انجام شود، هم‌ اکنون قیمت برق ٥٠ تا ٦٠ تومان است، اما خرید انرژی‌ نو ٣٥٠ تا ٦٠٠ تومان است که از برق تجدیدپذیر انجام می‌شود.

وی با بیان این که در زمینه انرژی تجدیدپذیر ظرفیت بسیار خوبی در کشور وجود دارد، ادامه داد: در مرکز ایران مناطقی است که ٣٠٠ روز آفتابی دارند و یا دالانهای بادی بسیار مناسبی برای نصب توربینهای بادی وجود دارد که باید با جذب سرمایه‌ گذار این ظرفیتها فعال شود.

دایمی ظرفیت کنونی نصب شده در بخش تجدیدپذیر را ٢٧٠ مگاوات عنوان کرد و گفت: برنامه دولت این بوده که در کنار فراوانی دسترسی به انرژی فسیلی، انرژی پاک را هم توسعه دهیم و هم‌ اکنون کشور ما به سازنده تجهیزات تولید برق تجدیدپذیر بدل شده است.

معاون برنامه‌ ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو عنوان کرد: هم‌ اکنون در شهرها، معابر و ساختما‌نهای بزرگ کشور استفاده از انرژی پاک توسعه یافته و شاهد استفاده از سلولهای فتوولتاییک هستیم، اما در برنامه ششم باید این کار را که نصب ٥ هزار مگاوت است، بتوانیم انجام دهیم.

وی با بیان این که باید مشوقهای خوبی بتوانیم برای سرمایه‌ گذاران برق ارائه دهیم تا تولیدکنندگان بتوانند وارد این حوزه بشوند، افزود: باید بازار برق کشور را گسترش دهیم و حتی خانواده‌ ها تولیدکننده برق باشند و در کنار منازل یا مزارع کشاورزی سلولهای خورشیدی را نصب کنند.

دایمی با تاکید بر لزوم اصلاح اقتصاد صنعت برق کشور تصریح کرد: قیمت پایین برق انگیزه لازم را برای توسعه انرژیهای تجدیدپذیر ایجاد نمی‌کند و باید به تدریج به سمت توجیه‌ پذیر شدن این وضع برویم.

به نقل از خبرگذاری شانا