مذاکره فشرده روس‌ها در تهران/ آمادگی تهران و مسکو برای گسترش روابط اقتصادی
مذاکره فشرده روس‌ها در تهران/ آمادگی تهران و مسکو برای گسترش روابط اقتصادی

مذاکرات فشرده هیئت عالی‌رتبه اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون امروز (چهارشنبه، چهارم خردادماه) در تهران در حال برگزاری است، دو کشور آماده گسترش روابط همکاری هستند.

به گزارش خبرنگار، با هدف گسترش روابط همکاری ایران و روسیه، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه با هیئتی بلندپایه به ایران سفر کرد. وی در این سفر با مسئولان ایران از جمله محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و .. دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

ایران و روسیه همچنین قرار است امروز پس از نشست وزیر نفت ایران و معاون نخست وزیر روسیه بیانیه مشترک صادر کنند. این بیانیه در هشت بخش که شامل همکاری‌های تجاری و اقتصادی، مالی و بانکی، حمل و نقل و لجستیک و گمرک، صنعت و معدن، کشاورزی، انرژی و سلامت و بهداشت است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه همچنین صبح امروز در همایش مشترک تجاری و ایران و روسیه حضور پیدا کرد.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این همایش از آمادگی کامل اتاق‌های بازرگانی ایران برای همکاری با بخش خصوصی روسیه در تمام زمینه‌ها خبر داد و بیان کرد: مناسبات اقتصادی دو کشور در طول تاریخ فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده، اما به تحلیلگران معتقدند هیچ‌گاه گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور به اهمیت این سال‌ها نبوده است.

وی با اشاره به سفر آیت‌الله رییسی، رئیس‌جمهوری ایران به روسیه اظهار کرد: تبادل هیئت‌های متعدد بین دو کشور، تاثیر مستقیمی بر تقویت صادرات ایران به روسیه به‌ویژه از زمان آغاز مناقشه با اوکراین داشته است، همچنین امضای توافق‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز که پیش‌تر به‌صورت موقت اجرا شده بود، این روند را تسهیل تر خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: تقلیل نقش دلار در مبادلات تجاری دوجانبه نیز گسترش بی‌سابقه همکاری‌ها را به سطح ۱۰ میلیارد دلار در مرحله اول و بسط آن تا سطح ۲۵ میلیارد دلار در مراحل بعدی در پی خواهد داشت و همچنین استفاده از تهاتر کالا میان تجار بخش‌های خصوصی دو کشور با حمایت دولت‌ها، مشارکت اقتصادی را بهبود خواهد بخشید.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه هم دراین نشست اظهار کرد: در بازار روسیه نیازهای متعددی وجود دارد که کالاهای ایرانی می‌توانند آن را تأمین کنند که با کاهش محدودیت واردات به روسیه و ایجاد روابط بر پایه پول دو کشور آن را امکان پذیر می‌کند.

وی با بیان اینکه امروز فشارهای بسیاری از کشورهای غیردوست به روسیه وارد شده که نیاز افزایش همکاری‌های دو کشور را بیشتر می‌کند و به همین دلیل هیئت بزرگی از روسیه متشکل از بخش‌های دولتی، فرمانداری، تجار، فعالان اقتصادی، نمایندگان تولید به ایران آمده تا برای تعمیق روابط اقدام کنیم.

معاون نخست‌وزیر روسیه با تأکید بر اینکه دیدار امروز بین ایران و روسیه نقش بسیار مهمی در روابط بین دو کشور دارد، تصریح کرد: در سال گذشته فرصت خوبی برای افزایش تجارت ایران و روسیه به وجود آمد به‌طوری‌که حجم تبادلات تا ۸۱ درصد افزایش پیدا کرد و به چهار میلیارد دلار رسید در بخش اول امسال نیز تبادلات بین دو کشور تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد.

گفنی است،‌ ایران و روسیه فرصت‌های زیادی برای همکاری در بخش مختلف از جمله انرژی دارند. دو کشور تاکنون چند دور مذاکره داشتند و جواد اوجی، وزیر نفت ایران نیز اواخر دی‌ماه پارسال در رأس هیئتی به مسکو سفر کرده و چند سند مهم برای توسعه میدان‌های نفت و گاز، پتروپالایشگاه و انتقال فناوری امضا شد.