پیش بینی می‌شود، مجموع تولید محصولات پتروشیمی، امسال به مرز ۵۹ میلیون تن برسد و ارزش کل فروش خالص نیز از مرز ۱۷ میلیارد دلار خواهد گذشت که ۶۷ درصد آن متعلق به صادرات و ۳۳ درصد سهم فروش داخلی خواهد بود.​

به گزارش خبرنگاربه نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، اهم شاخص‌های عملکردی صنعت پتروشیمی در سال ۱۳۹۵ با رکورد تولید ۵۰٫۶ میلیون تن اعلام شد.

بر اساس این گزارش، مجموع تولید صنعت پتروشیمی در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۵۰٫۶ میلیون تن بوده است که در مدت یاد شده مجموع کل ظرفیت نصب شده در صنعت ۶۱٫۹ میلیون تن است.

مقدار فروش کل در سال گذشته، ۲۷٫۶ میلیون تن بوده است که از این میزان سهم صادرات ۲۰٫۴ میلیون تن و سهم فروش داخلی ۷٫۲ میلیون تن بوده است.

ارزش صادراتی محصولات پتروشیمی پارسال ۹٫۵ میلیارد دلار و ارزش فروش داخلی نیز ۱۶۳٫۸ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، اهم اقدام‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در یک سال اخیر، افتتاح ۶ طرح (پلی اتیلن لرستان، اسید سولفوریک ارومیه، پلی اتیلن مهاباد، آمونیاک و اوره مرودشت، فاز ۲ کارون ، تخت جمشید ماهشهر) به ظرفیت ۲٫۲ میلیون تن و سرمایه گذاری ۱٫۳ میلیارد دلار به ارزش فروش بیش از ۲ میلیارد دلار محصول بوده است.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال ۱۳۹۶ تعداد ۱۱ طرح پتروشیمیایی در مدار تولید قرار خواهند گرفت که تاکنون ۵ طرح کردستان، تخت جمشید پارس عسلویه، کاویان ۲، مروارید و پتروشیمی انتخاب، افتتاح و در مدار تولید قرار گرفته‌اند و ۶ طرح باقیمانده شامل پردیس ۳، فاز اول بوشهر، انیدریک مالئیک و بوتان دی ال پتروکیمیای ابن سینا، کاوه و مرجان و ۲ طرح زیر بنایی فاز دوم خط لوله غرب و فاز اول پتروشیمی دماوند به بهره‌برداری خواهند رسید.

بدین ترتیب ظرفیت تولید به ۷۲ میلیون تن در پایان سال ۹۶ افزایش خواهد یافت.