وزیر نفت با بیان این که توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای سلامت بازار و ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای نفت بوده است، گفت: قیمت نفت در محدوده ٥٤ تا ٥٥ دلار محکم می‎ایستد.
به گزارش خبرنگار، بیژن زنگنه صبح روز (سه شنبه، ٢٣ آذرماه) پس از دیدار با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در جمع خبرنگاران درباره این که روند افزایش قیمت نفت که پس از نشست یکصد و هفتاد و یک سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) آغاز شده است تا چه زمانی تداوم می یابد، افزود: قیمت نفت در بازار قابل پیش بینی نیست اما به نظر می رسد قیمت‎ها در سطح ۵۰ تا ۵۵ دلار به ازای هر بشکه نفت محکم بایستد.

زنگنه با بیان این‌که همه نشانه‎ها حاکی از قیمت‌های رو به بالا در بازار نفت است، تصریح کرد: روند افزایشی قیمت نفت در حالی آغاز شده است که هنوز یک بشکه نفت از بازار کم نشده و قرار است از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ میلادی کاهش تولید نفت کشورها آغاز شود.

وی در ادامه نسبت به آینده بازار نفت ابراز خوشبینی کرد و گفت: مهمتر از اعداد و ارقام، توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای سلامت بازار و ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای نفت بوده که بازار هم این اقدام را باور کرده است.

وزیر نفت تصریح کرد: این خواست و اراده واقعی وجود دارد و خیلی مهم است.

فروش ١٠٠ هزار بشکه نفت به روس‌ها

زنگنه درباره این که قرارداد فروش نفت ایران به روسیه چه زمانی نافذ می شود، افزود: قرار است مذاکرات در این زمینه امروز ادامه یابد؛ ما آماده ایم همین امروز این تفاهم نامه را امضا کنیم.

وی، درباره این که آیا سقف فروش نفت به روس‎ها همان ٢٠٠ هزار بشکه در روز است، تصریح کرد: ١٠٠ هزار بشکه در روز است، امروز در دیدار با آقای نواک این موضوع مطرح شده است و امیدواریم ظرف یک تا دو روز آینده توافق نهایی برای فروش این مقدار نفت به روسیه انجام شود.

وزیر نفت ادامه داد: در صورت توافق نصف مبلغ فروش نفت به روسیه از طریق دریافت خدمات فنی و مهندسی و بقیه به صورت نقدی انجام می شود.

زنگنه همکاری ایران با شرکت‌های نفتی روس و چینی را یکی از سیاست‌های راهبردی صنعت نفت در دوران پسابرجام دانست و گفت: ایران به دنبال متنوع کردن طرف‌های خود برای توسعه میدان‌هاست و شرکت‌ها باید برای توسعه میدان‌ها پس از ارائه پیشنهاد فنی، پیشنهاد مالی خود را ارائه کنند.

برگزاری مناقصه آزادگان؛ بزودی

وزیر نفت در ادامه در باره این که نخستین مناقصه نفتی ایران چه زمانی برگزار می شود، اظهار کرد: بزودی مناقصه آزادگان با تعداد محدودی از شرکت‌ها برگزار می شود.

وی افزود: تاکنون شرکت‌های متعدد اروپایی و آسیایی برای توسعه این میدان پیشنهاد خود را ارائه داده‎اند.

زنگنه درباره این که آیا کنسرسیومی برای توسعه میدان آزادگان تشکیل می شود، گفت: ایجاد کنسرسیوم برای توسعه میدان‌های نفت و گاز بلامانع است و شرکت‌های خارجی باید دارای شریک ایرانی باشند.