عضو کمیسیون انرژی مجلس با قدردانی از وزارت نفت برای امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، گفت: از وزارت نفت به‌واسطه امضای این قرارداد قدردانی می‌کنم و امیدوارم با نظارت دقیق شاهد اجرای درست آن باشیم.

به گزارش خبرنگار به نقل از ایسنا، احمد مرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که قرارداد انعقاد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، یکی از بهترین قراردادهای خارجی در کشور است که در آن پتروپارس به‌عنوان شریک ایرانی هم حضور دارد، گفت: در قراردادهای گذشته اگر شرکت خارجی حضور داشت و مشارکت می‌کرد باید حتما سود می‌برد، اما در این قرارداد به شرطی سود خود را خواهد برد که به همان میزان سود برساند.

وی افزود: در این قرارداد به نکته خوب دیگری که تاکید شده پایبندی طرف مقابل به حضور حتی در صورت تحریم مجدد است، در گذشته شرکت‌های خارجی می‌توانستند به بهانه تحریم، قرارداد را رها و حتی ادعای خسارت کنند، اما اکنون باید پایبند باشند و در صورت رفتن حتی ایران می‌تواند ادعای خسارت کرده و این موضوع سبب پایبندی شرکت خارجی طرف قرارداد می‌شود.

مرادی بابیان این‌که در قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی با ارزش سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلار و حفر ۳۰ حلقه چاه و انتقال انرژی می‌تواند شروع خوبی باشد، تصریح کرد: این شروع می‌تواند سرمایه‌گذاری در عرصه نفت را بالا برده و در کل تولید نفت کشور را افزایش و حتی به بالای ۴ تا ۵ میلیون برساند که این موضوع با سرمایه گذاری بخش خصوصی و ورود اطلاعات و فناوری‌های مناسب به‌طور حتم محقق می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به این‌که در جلسه انعقاد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌ عنوان نماینده ناظر مجلس حضور داشتم، عنوان کرد: از وزارت نفت به‌واسطه عقد این قرارداد تقدیر می‌کنم و امیدوارم با نظارت دقیق شاهد اجرای درست آن باشیم.

وی گفت: طبق این قرارداد تا ۷۰ درصد از توان مشاوره‌ای شرکت‌های داخلی استفاده می‌شود، همچنین طبق این قرارداد انتقال دانش فنی و فناوری لازم و استفاده از حداکثر توان داخلی لحاظ شده است که این موضوع منجر به ایجاد اشتغال خواهد شد.

مرادی افزود: جدا از افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان مشترک به‌واسطه این قرارداد، انتقال فناوری را خواهیم داشت که مسئولیت آن بر عهده شرکت پتروپارس است، همچنین این قرارداد سبب افزایش میزان بهره‌برداری ایران از میدان نفتی خواهد شد.