سید کاظم وزیری هامانه، ایران را بازیگر کلیدی در بازار انرژی خواند و گفت: وجود ظرفیتهای گسترده نفت و گاز در ایران می تواند جایگاه ایران را در بازارهای نفت و گاز جهان تثبیت کند.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به کیش، سید کاظم وزیری هامانه، قائم مقام وزیر نفت در مراسم گشایش دوازدهمین همایش بین المللی انرژی کیش، پتانسیلهای عظیم نفت و گاز ایران را عاملی برای بدل شدن سومین تولیدکننده عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به بازیگر کلیدی در بازار انرژی جهان خواند و گفت: وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در کشور علاوه بر تامین نیازهای داخلی می تواند زمینه ساز توسعه تعاملات بین المللی بوده و جایگاه کشورمان را در بازار پر رونق انرژی جهان تثبیت کند.

هامانه با بیان این که در شرائط پساتحریم امکان افزایش تولید منابع هیدروکربوری در جهت ایجاد ثروتهای مولد و پایدار و شتاب بخشیدن به رشد همه جانبه کشور فراهم و آینده ای بسیار روشن پیش روی ما ترسیم شده است، افزود: در افزایش تولید منابع هیدروکربوری توجه به مولفه های مهمی از جمله آمایش سرزمین، تامین نیاز داخلی نفت و گاز و فرآورده ها و محصولات پتروشیمی و ملاحظات زیست محیطی در بهره گیری از ظرفیتها و منابع هیدروکربوری ضروری است.

قائم مقام وزیر نفت تصریح کرد: در شرائط پسا تحریم استفاده بهینه و هدفمند از توان بخش خصوصی فعال در عرصه نفت و گاز و تقویت ارتباط بخشهای دولتی و خصوصی حرکت در مسیر موفقیت و رونق اقتصادی را تسهیل می کند.

اقتصاد مقاومتی محور تدوین برنامه ششم

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت اقتصاد مقاومتی در توسعه همه جانبه کشور گفت: در دوران پسا تحریم ایران می تواند با عمل بر محور اقتصاد مقاومتی و تقویت صنعت نفت مسیر شتابان توسعه را طی کند و به همین دلیل  در سیاستها و راهبردهای برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی محور تدوین برنامه هاست.

هامانه با بیان این که تکیه بر نیروی انسانی توانمند و  فرهیخته به عنوان سرمایه ای ارزشمند،  در صنعت نفت کشور با ایجاد اشتغال مولد، کشور را به صورت جهشی در مسیر تحقق اهداف توسعه ای به پیش می برد، افزود: ذخایر بزرگ انرژی و گنجینه ارزشمند نیروی انسانی جوان، توانمند و مجرب نیروی محرکه شتابان توسعه اقتصادی کشور خواهد بود.

قائم مقام وزیر نفت با تاکید بر لزوم تغییر نگرش به درآمدهای حاصل از نفت و گاز در سیاستهای ابلاغی برنامه ششم توسعه کشور اظهار کرد: این درآمدها باید از منابع تامین بودجه عمومی به منابع سرمایه ای و زاینده اقتصادی بدل شود و برای دستیابی به این اهداف، ایجاد زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و کاهش شدت انرژی ضروری است. ضمن این که باید علاوه بر بهره برداری و توسعه میدانهای نفت و گاز بویژه میدانهای مشترک به اجرایی شدن سیاستهای کلی اصل ٤٤ توجه جدی داشت.

هامانه با بیان این که ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش نفت و گاز و توسعه تولید کالاهای مصرف کننده انرژی که دارای بازدهی بهینه هستند محقق می شود، گفت: این رویکرد در قالب توسعه همه جانبه پایدار، دانش بنیان، مردمی و  عدالت بنیان و برای دستیابی به رشد اقتصادی شتابان، پویا و پایدار مد نظر دولت است.

قائم مقام وزیر نفت گفت: ارتقای صنعت نفت به عنوان صنعتی سرآمد، در آمدزا با تکیه بر توانمندیهای داخلی و همکاریهای بین المللی از اهداف کلان وزارت نفت در برنامه ششم توسعه است.

توسعه میدانهای مشترک اولویت نخست  صنعت نفت

وی با بیان این که وزارت نفت در راستای تحقق اهداف چشم انداز نظام جمهوری اسلامی ایران  تاکید ویژه ای بر راهبرد اقتصاد مقاومتی داشته است، تصریح کرد: برنامه های توسعه ای صنعت نفت با محوریت اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال ٩٣ در حوزه های مختلف بالادستی با تاکید بر توسعه میدانهای مشترک و پایین دستی شامل گاز رسانی، ساخت پالایشگاه و پتروشیمی با جدیت پیگیری می شود.

وزیری هامانه با اشاره به این که در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و خروج غیر تورمی از رکود و حمایت از ساخت داخل ، ١٠ قلم اصلی کالای پرمصرف داخلی انتخاب  شده و اقدامهای سریع و موثری در جهت عملیاتی کردن مراحل ساخت این کالاها انجام شده است، خاطر نشان کرد: همچنین تدوین نقشه راه وزارت نفت از زمان ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از اسفندماه ٩٢ در وزارتخانه  پیگیری و در نهایت برنامه اقتصاد مقاومتی صنعت نفت در پنجم خردادماه ٩٣ به تصویب شورای اقتصاد رسید.

قائم مقام وزیر نفت با اشاره به لزوم تحلیل دقیق شرائط داخلی و بیرونی صنعت نفت و شناخت نقاط ضعف و قوت برای تبدیل تهدیدها به فرصتها گفت: بررسی راهکارهای دستیابی ایران به جایگاه مطلوب در بازار انرژی بین المللی، وضع کنونی منابع نفت وگاز و تعیین اولویت و چگونگی مصرف منابع انرژی برای تدوین نقشه مسیر توسعه  و پیشرفت صنعت نفت ضروری است.

توسعه اقتصادی با تکیه بر نفت

وزیری هامانه با بیان این که اصلی ترین مزایای اقتصاد ایران را باید در صنعت نفت جستجو کرد، اظهار کرد: با تکیه بر صنعت نفت ضمن حفظ استقلال بودجه کشور از در آمدهای نفتی زمینه لازم برای توسعه اقتصادی پایدار کشور فراهم می شود.

وی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی و انرژی ایران، کمک به تضمین امنیت ملی کشور از طریق توسعه همکاریها و تعاملات منطقه ای و بین المللی و نیز سهم عمده ای از تولید ناخالص داخلی و درآمدهای ارزی کشور و امکان تامین ٩٥ درصد انرژی اولیه مورد نیاز کشور را از اصلی ترین مزیتهای صنعت نفت برشمرد.

به گزارش شانا، دوازدهمین همایش و نمایشگاه بین المللی کیش با حضور سید کاظم وزیری هامانه، قائم مقام وزیر نفت، مونسان، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، جوزپه پریزوسو، عضو شورای جهانی انرژی ایتالیا و جمعی از فعالان این حوزه در مرکز همایشهای بین المللی کیش آغاز به کار کرد.

در این رویداد اقتصادی ١٦٠ شرکت داخلی و ٣٥ شرکت خارجی آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید مخاطبان قرار می دهند و آخرین فرصتها و ظرفیتهای سرمایه گذاری و سرمایه پذیری و دستاوردهای سازندگان و تولیدکنندگان نفت، گاز، پتروشیمی، آب و برق و انرژیهای نو ارائه می دهند.

به نقل از خبرگذاری شانا