مدیرکل دارایی‎های فیزیکی وزارت نفت گفت: حدود پنج درصد حجم تجهیزات صنعت نفت را کمپرسورها تشکیل می‎دهند، اما ارزش آنها معادل ۲۵ درصد کل تجهیزات است.

به گزارش خرنگار، علیرضا اصل عربی امروز (چهارشنبه، ۱۴ تیرماه) در همایش ملی کمپرسورهای صنعتی، با بیان این مطلب افزود: میزان بهره‎وری تاسیسات در ایران ۱۰ تا ۳۰ درصد کشورهای پیشرفته و متاسفانه حجم حوادث ایمنی و زیست‎محیطی ما ۱۰ برابر این کشورهاست.

وی ارزش دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت را بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: حدود چهار هزار و ۱۰۰ چاه فعال و غیر فعال نفت و گاز در کشور وجود دارد.
اصل عربی، کمپرسورها را قلب تپنده صنعت نفت خواند و افزود: در گذشته به دلیل قیمت بالای نفت، بحث صیانت از تجهیزات چندان مطرح نبود اما با توجه به سقوط قیمت نفت و کاهش درآمدها، مراقبت از این تجهیزات به اندازه تولید اهمیت یافته است.

مدیرکل دارایی‎های فیزیکی وزارت نفت گفت: طول عمر تجهیزات نفتی در کشور، ۲۵ تا ۵۰ درصد طول عمر این تاسیسات و تجهیزات در کشورهای پیشرفته است.

وی به توانمندی متخصصان کشور در ساخت تجهیزات نفتی از جمله کمپرسور اشاره کرد و گفت: تجربه‎های خوبی در ساخت، طراحی، پشتیبانی و تعمیر این تجهیزات وجود دارد؛ اما در بحث استانداردها و مسائل مالی همچنان با نقاط ضعفی برخورداریم.

اصل عربی ادامه داد: تولیدکنندگان این تجهیزات علاوه بر توجه به افزایش کیفیت، باید ایجاد بازارهای مطمئن از طریق شراکت با شرکت های بین‎المللی را نیز دنبال کنند.

بر اساس این گزارش، نخستین همایش ملی کمپرسورهای صنعتی با حضور مدیرانی از وزارتخانه‎های نفت و نیرو و کارشناسان خارجی در سالن همایش‎های کتابخانه ملی برگزار شده است.