معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اظهار علاقه دو سازنده آمریکایی برای فروش تجهیزات در ایران گفت: این شرکتها به دنبال راه اندازی دفتر نمایندگی در ایران هستند.

به گزارش خبرنگار شانا، مرضیه شاهدایی صبح  چهارشنبه، ١٢ اسفند ماه در حاشیه ششمین جشنواره تعالی صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت با توجه به مشخص شدن راهبردها و ماموریتها و با توجه به شرایط پسابرجام با هدف تحقق برنامه ها و ماموریتهای خود، گامهای مستحکم و استوار بر می دارد.

وی با اشاره به این که اولویت این شرکت کمک به تکمیل طرحهای نیمه کاره است، افزود: این شرکت برای جذب سرمایه گذار و فراهم کردن شرایط تکمیل طرحها به طرحهای نیمه کاره کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ادامه داد: این شرکت برای رفع موانع تولید در واحدهایی که ظرفیت نصب شده دارند اما نتوانسته اند به ظرفیت کامل برسند، اقدام خواهد کرد تا شاهد افزایش بهره وری باشیم.

شاهدایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران را به عنوان سازمان توسعه ای در ماموریت جدید جذب سرمایه گذار و جذب سرمایه های خارج از کشور دانست و گفت: تلاش می شود در طرحهای پتروشیمی سرمایه گذاری به صورت مستقیم انجام شود.

انتقال فناوری مهمترین ماموریت در پساتحریم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران انتقال فناوری به داخل کشور را از مهمترین ماموریتها دانست و گفت: در دوران تحریم با وجود همه مشکلات موجود سعی شد موانع از سر راه توسعه  صنعت رفع شود، اما بحث فناوری حل نشده است.

وی با اشاره به این که ایران از لحاظ فناوری در صنایع تکمیلی و میانی صنعت پتروشیمی عقب است، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید در این زمینه پیش قدم باشد.

شاهدایی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به دنبال فناوری هایی است که بتواند صنایع پایین دستی را تکمیل کند، تصریح کرد: پتروشیمی صنعتی است که با ایجاد ارزش افزوده کشور را از خام فروشی نجات می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران باید در صنایع پایین دست به منظور تامین خوراک برای صنایع میان دست حرکت کند تا صنایع پایی دست به دلیل سودآوری و اشتغال خوراکشان تامین شده باشد.

وی با اشاره به این که صنایع تکمیلی نیازمند فناوری خاصی هستند که تنها در دست برندهای جهانی است، اظهار کرد: این شرکت به منظور دریافت دانش فنی ها و انتقال فناوری به داخل کشور به صنایع پایین دست کمک خواهد کرد.

 استقبال اروپایی ها و آسیایی ها برای حضور در صنعت پتروشیمی

شاهدایی با اشاره به استقبال شرکتهای اروپایی و آسیایی برای مشارکت در طرحهای صنعت پتروشیمی گفت: هنوز در این زمینه به نتایج نهایی نرسیده ایم، اما با توجه به ظرفیت موجود در ایران این شرکتها مشتاق به سرمایه گذاری در ایران هستند.

وی با اشاره به این که در شرایط پسابرجام هنوز شرایط سرمایه گذاریها به طور کامل فراهم نشده است، گفت: امیدواریم به تدریج مذاکرات تکمیل شود و به اجرا در آید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره با به اظهار علاقه دو شرکت سازنده آمریکایی برای فروش محصولاتشان در ایران گفت: این شرکتها به دنبال فعال کردن نمایندگی های خود در ایران هستند.

شاهدایی یکی از اهداف این شرکت را ایجاد زیرساختهای لازم برای توسعه صنعت پتروشیمی عنوان کرد و گفت: هم اکنون دو هاب در بخش خصوصی سرمایه گذاری شده که باید تکمیل شود و همچنین وزارت نفت و شرکت ما به دنبال ایجاد دو هاب جدید هستند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مناطق توسعه صنعت پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر است، هم اکنون در حال مهندسی مفهومی فاز دوم این منطقه هستیم.

مجوز پتروشیمی های غیر فعال لغو می شود

شاهدایی درباره طرحهایی که آغاز نشده است و یا پیشرفت زیر ١٠ درصد داشته اند، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی محرکهای را ایجاد می کند تا این طرحها فعال شوند و از آنها تعهد گرفته شده است که فعالیتهای خود را در بازه زمانبندی شده از سوی این شرکت آغاز کنند تا به شرایط لازم برسند در غیر این صورت مجوز آنها لغو می شود.

وی با اشاره به این که تعیین نرخ خوراک گاز طبیعی مجتمعهای پتروشیمی برعهده دولت و وزارت نفت است، افزود: نرخ جدید خوراک پتروشیمی از سال ٩٥ آغاز می شود و به این صورت با تثبیت نرخ خوراک برای ١٠ سال، سرمایه گذاران تعیین تکلیف شده و می توانند برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

معاون وزیر نفت با اشاره به مذاکرات انجام شده با باسف آلمان تصریح کرد: این شرکت در حال ارزیابی میزان خوراک، مکان و شرایط سرمایه گذاری در ایران است و هنوز هیچ تفاهمنامه ای امضا نشده است.

شاهدایی با اشاره به این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دنبال تشویق سرمایه گذاران برای افزایش میزان تولید خوراک مایع است، اظهار کرد: وزارت نفت براساس سیاستهایش بعضی از طرحها را از جمله پالایش گاز بید بلند و تعدادی از ان جی ال ها را به بخش خصوصی واگذار کرد تا تولید خوراک برای توسعه صنعت پتروشیمی را تسریع کند.

به نقل از خبرگذاری شانا