استفاده ازلامپ‌ های کم‌ مصرف و LED، سرویس به موقع سامانه‌ های سرمایشی، استفاده از پنچره‌ های دو جداره، عایق‌ بندی مناسب تاسیسات، بهره ‌گیری از سامانه ‌های مدیریت هوشمند، خاموش کردن تاسیسات در زمان تعطیلی ادارات از جمله روش‌ هایی است که می‌ تواند مصرف و هزینه‌ های برق را کاهش دهد.سازمان بهره ‌وری انرژی ایران با نزدیک شدن به فصل تابستان از مردم خواست با صرفه‌ جویی در مصرف برق برای تامین پایدار برق برای تمامی مشترکین همکاری کنند.
به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت نیرو (پاون)، با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و لزوم صرفه ‌جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خامو شی‌های احتمالی، کارشناسان سابا خواستار همکاری و مشارکت مردم در این خصوص شدند. به اعتقاد آنان با به کار بستن تعدادی از روش ‌های کم ‌هزینه، مردم می‌ توانند ضمن پشت سرگذاشتن تابستانی بدون خاموشی ۱۰ درصد درهزینه‌ های خود صرفه‌ جویی به‌عمل آورند.
بر اساس این گزارش، استفاده ازلامپ ‌های کم ‌مصرف و  LED، سرویس به موقع سامانه ‌های سرمایشی، استفاده از پنچره‌ های دو جداره، عایق ‌بندی مناسب تاسیسات، بهره‌ گیری از سامانه‌ های مدیریت هوشمند، خاموش کردن تاسیسات در زمان تعطیلی ادارات از جمله روش‌ هایی است که می ‌تواند مصرف و هزینه ‌های برق را کاهش دهد.
بنابراین گزارش، به اعتقاد کارشناسان سابا کنترل مصرف برق در تابستان امسال وابسته به نوع الگوی رفتاری مصرف کنندگان است و از آنجا که طبق پیش‌بینی‌ های صورت گرفته میزان مصرف برق در سال جاری به بیش از ۵۲ هزار مگاوات خواهد رسید، ضمن برشمردن نقش رسانه‌ ها در فرهنگ‌ سازی و نهادینه کردن فرهنگ صرفه‌ جویی در کشور، خواستار مشارکت تمامی مردم در مدیریت درست وسایل پرمصرف خانگی در ساعات اوج مصرف برق شدند.
طبق آمارهای موجود از مجموع برق تولید شده در کشور تا ۳۳٫۷ درصد در بخش خانگی، ۳۱٫۵ درصد در بخش صنعت، ۹٫۴ عمومی، ۱۶٫۱ درصد در بخش کشاورزی، ۲٫۱ درصد بخش روشنایی معابر و ۷٫۳ درصد در بخش تجاری استفاده می‌ شود که می‌ توان با بازنگری قوانین، فرهنگ سازی، اصلاح قیمت، استفاده از تجهیزات کم مصرف وضعیت موجود را در راستای بهینه ‌سازی مصرف انرژی تغییر داد.
پیرو این گزارش، به گفته کارشناسان سابا بخش خانگی ۷۷۷ میلیارد و ۹۲۶ میلیون کیلووات ساعت از مصرف را به خود اختصاص داده است. روشنایی خانه‌ ها نیز سالانه ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق را به خود اختصاص داده که تولید این مقدار برق معادل ۲۰ میلیون بشکه نفت خام است.

به نقل از خبرگذاری سابا