عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از بومی سازی یک قطعه استراتژیک صنعت نفت با همکاری شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: ایران به جمع ٤ کشور سازنده سیستم اندازه گیری کیفیت و خلوص بخار آب پیوست.
به گزارش خبرنگار، عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در جمع خبرنگاران از بومی‌سازی سیستم آنالیز آب و بخار بویلرهای نیروگاهی برای نخستین بار در کشور توسط یک شرکت دانش بنیان خبر داد و گفت: سیستم‌ اندازه‌گیری کیفیت و خلوص بخار با فشار ١١٠ آتمسفر و دمای ٥٥٠ درجه سانتیگراد در سه مرحله ی آب -بخار- آب برای نخستین بار در ایران بومی سازی و با سرلوحه قراردادن سیاست‎های اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد قشم تولید شد.

محمد رفعت ماه با اشاره به اینکه این سیستم‌ آنالیز، نخستین پروژه از ١٠ پروژه‌ای است که باید در سال ٩٦ ساخته شود، اعلام کرد: با توجه به بومی ‌سازی و طراحی و ساخت این پروژه در کشور و با تکیه به توان داخلی و بی‎نیاز شدن از واردات، با اجرای این ١٠ پروژه جمعا از خروج ٣ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‎شود.

وی با اشاره به اشتغال زایی برای بیش از ٢٥ نفر نیروی بومی و تحصیلکرده در جزیره قشم در طول اجرای این پروژه تصریح کرد: شرکت مپنا در راستای عمل به سیاست‎های اقتصاد مقاومتی یکی از مهم‎ترین پروژه‎های خود را با اعتماد به توانمندی شرکت‎های داخلی به یک شرکت دانش‎بنیان واگذار کرد و ما نیز با نگرش فنی در سطح استاندارد های جهانی و با تکیه بر خلاقیت ایرانی توانستیم بر مشکلات پیچیده این کار غلبه کنیم و به محصول نهایی که مورد تایید کشورهای دیگر نیز قرار گرفته، دست یابیم.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به اینکه این سیستم ابتدا از ایتالیا، هند، کره جنوبی و آلمان به صورت مستقیم و یا به واسطه پیمانکار خارجی وارد کشور می‎شد، تصریح کرد: خوشبختانه اکنون با اعتمادی که مدیران محترم شرکت مپنا به نیروهای داخلی کردند و حمایتی که وزارت صنعت از این پروژه داشت، توانستیم برای نخستین بار این سیستم آنالیز را در کشور طراحی کرده و بسازیم.

رفعت ماه افزود: این پروژه از ابتدا تا انتها ٨ ماه زمان برد که مرحله طراحی بخاطر دقت فوق‌العاده زیاد بیشترین زمان را به خود اختصاص داد اما ساخت آن با کمک یک گروه ٢٥ نفره از مهندسین، تکنسین‌ها و کارگران آموزش دیده با برنامه‌ریزی منسجم ظرف ٤٥ روز با موفقیت به پایان رسید.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: در این مدت ٢٤٠٠ نفر- ساعت برای طراحی و ١٢٥٠٠ نفر-ساعت برای ساخت و ٢١٠٠ نفر – ساعت برای مدیریت و تدارکات این سیستم زمان صرف شد.

وی با توجه به اهمیت خودکفایی و تامین نیازها از توانمندی‎ها داخلی گفت: در همین راستا، این محصول علاوه بر تامین نیاز بازار داخل می‎تواند به کشورهای دیگر نیز صادر شود و امیدواریم که تا ٦ ماه آینده بتوانیم وارد بازار صادراتی شویم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون و در همین مرحله اول تعدادی شرکت آلمانی و ترکیه‎ای از این محصول به نحو چشمگیری استقبال نموده که این می‎تواند به برنامه صادراتی این سیستم جامه عمل بپوشاند. البته با انجام تحقیق و توسعه در طراحی که هم اکنون در جریان است، مراحل دیگر این پروژه‌ها را با کیفیتی بسیار بالاتر ادامه داده و قطعا می‎توانیم به دنبال بازارهای صادراتی دیگر نیز باشیم.

به گفته رفعت‌ماه، این پروژه نه تنها از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند بلکه می‌تواند با ورود به بازارهای صادراتی منطقه به ارزآوری در کشور کمک و صادرات با بهره‎وری بالا را رقم ‎زند.

وی با اشاره به اعتماد سه شرکت آلمانی‎ و ترکیه‎ای به این شرکت و آمادگی عقد قرارداد همکاری با ما اعلام کرد: ما از صنعتگران داخلی به ویژه نیروگاه‎ها، صنایع پتروشیمی، پالایشگاه‎ها و صاحبان صنایعی که از انواع گوناگون سیستم‌های آنالیز استفاده می‎کنند خواستاریم تا با اعتماد به محصول داخلی و خرید از داخل، هم به کیفیت بالاتری در محصول دست یابند، هم از خدمات بی‌نظیر و ارزان بهره مند شوند و هم به جلوگیری از خروج ارز از کشور کمک کنند.