رئیس جمهوری با بیان این که نفت و گاز نقش اساسی در زمینه توسعه بازی می کنند، ضمن قدردانی از دست اندرکاران نفت و گاز و انرژی کشور گفت: بخشی از قدرت هر کشور وابسته به خوداتکایی در زمینه انرژی است.

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر حسن روحانی،(دوشنبه، ١١ مردادماه) در همایش پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران در محل مرکز همایش های پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که نفت همواره در چارچوب سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و فعالیتهای آن در سیاست خارجی تاثیر گذار بوده است، افزود: گاز هم در مرحله بعد و پس از نفت در سیاست خارجی تاثیر زیادی دارد.

وی با استناد به سخنان بیژن زنگنه، وزیر نفت مبنی بر این که برنامه دولت صادرات روزانه ٢٠٠ میلیون مترمکعب گاز است، تصریح کرد: این میزان به کشورهای همسایه صادر خواهد شد ضمن این که برنامه صادرات ال ان جی نیز در دستور کار قرار دارد که شعاع وسیع تری خواهد داشت.

رئیس جمهوری با اشاره به این که انرژی ارتباط نزدیکی با توسعه دارد به همین جهت تحریم به محدود کردن صادرات نفت کشیده شد، افزود: صادرات نفت در قدرت، اقتصاد و زندگی مردم تاثیر گذار است و تحریم نفت ایران، زندگی مردم نشانه گرفته بود.

وی همچنین به محدود کردن واردات بنزین در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: خودکفایی در زمینه نفت و فرآورده های نفتی بویژه بنزین و گازوئیل بسیار مهم و برای یک کشور حیاتی است.

حسن روحانی در ادامه با تاکید بر خودکفایی در زمینه انرژی به اتفاقات چند سال گذشته در زمینه قطع گاز ایران از سوی یکی از کشورهای همسایه در سرمای زمستان اشاره کرد و افزود: نیاز به واردات سبب شد کشور دوست و همسایه برای قیمت گاز از ترفندهای مختلفی استفاده کند.

تشکر رئیس جمهوری از دست اندرکاران نفت و انرژی کشور

روحانی که در مراسم ٥٠ سالگی صنعت گاز حضور یافته و سخن می گفت، اظهار کرد: امروز حضور شما رسیدم تا از دست اندرکاران نفت و گاز و انرژی کشور، وزیر محترم ، مدیران شایسته، مهندسان والامقام، پژوهشگران، محققان و کارکنان و کارگران و آنهائی که روی سکوها در هوای گرم شبانه روز مشغول تلاش بودند تا مردمشان در رفاه باشند و در سختی نباشند، تشکر کنم.

وی گفت: اگر مردم در فصل تابستان در سایه خنک کننده می توانند زندگی راحت تری داشته باشند در سایه انرژی است. اگر مردم در زمستان می توانند در فضای مناسبی زندگی خود را بگذرانند و فضای زندگی شان هم گرم باشد از انرژی است و بار این انرژی بر دوش نفت و گاز است و این وزارتخانه و همه بخشها بار سنگینی بر دوش دارند.

رئیس جمهور با اشاره به آمار و ارقام ارائه شده از مسئولان در این کنفرانس گفت: این آمار نشان می دهد که مسیر تحول چگونه بوده است، سال پیروزی انقلاب اسلامی در سال ٥٧ تولید و مصرف گاز سالانه ٢,٥ میلیارد مترمکعب بوده است و برای سال ٩٦ ( سال آینده ) برآورد آن ٢٨٤ میلیارد مترمکعب بوده است که مقایسه این دو رقم نشان می دهد مسیر تحول در طول این ٣٧ -٣٨ سال چگونه بوده است.

روحانی افزود: اینکه در سال ٥٧ جمعیت زیرپوشش گاز کمتر از یک درصد بوده است و امروز این آمار بالای ٩٠ درصد است و هدفگذاری آن است  که سال ٩٦ به ٩٥ درصد برسد- یعنی همه جمعیت کشور را زیر پوشش قرار دهیم- کار بزرگی است.

گام بزرگ گاز برای رفاه مردم

رئیس جمهور با یادآوری این که روستاها قبلا با سختی های فراوانی در فصل زمستان همراه بودند و حال شاهدیم که در یک سال ٢٨٠٠ روستا زیر پوشش گاز قرار گرفته و امسال هم اینچنین رقمی در روستاها و شهرها تحت پوشش قرار می گیرند، گفت: استان مرزی شرقی ما (سیستان و بلوچستان) همچنین زاهدان و شهرهای اطراف تا پایان امسال زیر پوشش گاز قرار می گیرند که این بدان معناست که صنعت گاز و شرکت ملی گاز ایران حرکت بزرگی برای رفاه، زندگی، آسایش و آرامش خاطر مردم انجام داده است.

رئیس قوه مجریه با اعلام این که انقلاب به معنای مستقل بودن، دست نیاز به سوی کسی دراز نکردن، با اراده خود تصمیم گرفتن، به رای مردم خود متکی بودن، فقط سر در برابر مردم خود فروآوردن است، خاطرنشان کرد: انقلاب به معنای ملت آزاد، آزادی اندیشه، آزادی بیان، آزادی نقد و انتقاد است.

در مقابل فشارها برای نبستن شبکه های مجازی ایستاده ایم

روحانی افزود: این که امروز شاهد آن هستیم که مردم در فضای مجازی سلیقه، اراده، نظر و انتقاد خود را نسبت به حاکمیت، دولت، برنامه ها و تصمیمات ابراز می کنند، یعنی  زیبائی انقلاب و آزادی را نه تنها در فضای حقیقی بلکه در فضای مجازی شاهد هستیم.

رئیس جمهور با این توضیحات خاطرنشان کرد: به همین دلیل بود که دولت اصرار داشت شبکه های اجتماعی باز باشند و در این مسیر فشارهای زیادی را تحمل کرد تا شبکه های اجتماعی باز و آزاد با پهنای باند مناسب در اختیار ملت ایران باشد که این ازاقدامات مهم دولت یازدهم است تا مردم مطلع باشند، نقد کنند و نظراتشان را در کشور حاکم کنند.

رئیس جمهوری گفت: یکی از موارد قابل ملاحظه برای انقلابی ماندن، مستقل ماندن و خودکفا بودن مساله انرژی و نفت و گاز است.

پارسال برای نخستین بار مردم نگران تامین گاز نبودند

روحانی با اشاره به این‌که زمستان پارسال اولین سالی بود که مدیران شرکت ملی گاز ایران به مردم اعلام کردند که بدون نگرانی می‌توانند گاز مصرف کنند، گفت: در سالهای گذشته همیشه هشدار به مردم برای قطع گاز داده می‌شد ولی پارسال مردم زمستان را با آرامش و آسایش بدون ترس از قطعی و کمبود گاز سپری کردند.

وی افزود: امروز با درایت و تلاش مدیران نفتی و گازی کشور به سمت اصلاح سوخت و استفاده از سوخت پاک گام برداشته‌ایم، به طوری که مصرف سوخت مایع نیروگاهها از ٤٣ درصد در سال ٩٢  به ١٨ درصد در سال ٩٤  و امسال به ٩ درصد خواهد رسید.

رئیس جمهوری ادامه داد: امنیت تنها به معنای نبود تیر و تفنگ نیست، امنیت یعنی آسایش و آرامش مردم، امنیت یعنی مردم دستشان بری استفاده از گاز و منابع طبیعی کشورشان باز است و نیروگاهها از سوخت پاک استفاده می‌کنند،‌ امنیت یعنی هوای پاک و سالم که تمامی اینها را مرهون تلاش دست‌اندرکاران صنایع کشور هستیم.

وی اعلام کرد: با گذشت سه سال از عمر دولت بسیاری از بنگاههای اقتصادی و نیروگاههای کشور به جای مازوت و نفت‌گاز از سوخت پاک گاز استفاده می‌کنند.

روحانی با تشکر از تمامی عوامل تولید و توزیع گاز در کشور اظهار کرد: امروز مدیران صنعت نفت و گاز کشور باید به برداشت از میدانهای مشترک و بازیافت منابع توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که کشور از این دو مجرا دچار زیان می‌شود.

به گفته وی، جایی که میدانهای مشترک هست باید با تمام ظرفیت از حق و سهم‌مان استفاده و از آن بهره برداری کنیم، چون تعلل در آن جبران‌ناپذیر است و همسایگان از آن استفاده می کنند. همچنین در بازیافت باید از تکنولوژی و فناوریهای جدید بهره ببریم چرا که تاخیر در بازیافت برای کشور در آینده غیرقابل جبران و هزینه زیادی خواهد داشت، بنابراین توجه به این دو مقوله از اهمیت بالایی برخوردار است.

تا پایان امسال ١٤٠ میلیون مترمکعب به تولید گاز افزوده می‌شود

رئیس جمهوری تاکید کرد: فازهای پارس جنوبی در سه سال گذشته دولت یازدهم ، امسال و سال آینده تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که از ابتدای کار دولت یازدهم تاکنون با تکمیل فازهای ١٢، ١٥، ١٦ و ١٧ پارس جنوبی١٤٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شد، گفت: تا پایان امسال با تکمیل فازهای ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢٢ پارس جنوبی ١٤٠ میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت گازی کشور اضافه خواهد شد که این به معنای سرافرازی و سربلندی ایران است.
به نقل از خبرگذاری شانا