سهم مصرف برق در بخش خانگی سالانه بالغ بر ۷۷ میلیارد و ۹۲۵ میلیون کیلووات ساعت است که با آموزش و ترویج فرهنگ بهینه‌ سازی مصرف انرژی در بین مشترکین برق می ‌توان ۸۱۰ مگاوات در ساعت پیک مصرف برق در فصل تابستان صرفه‌ جویی کرد

به‌ گزارش خبرنگار ایسنا، با انجام یک‌ سری راهکارهای کم‌هزینه از جمله تعویض به موقع پوشال، روغنکاری بلبرینگ و کنترل تسمه موتور می‌توان بالغ بر ۲ میلیارد کیلووات ساعت در مصرف کولرهای آبی صرفه جویی کرد.

در کولرهای گازی می ‌توان با تعویض فیلتر و شستشوی کندانسور می‌توان حدود ۲۵۰ وات در مصرف هر کولر گازی صرفه جویی به عمل آورد که با توجه به تعداد کولرهای موجود در کشور در فصل تابستان می ‌توان بالغ بر ۳٫۳ میلیارد کیلو وات ساعت در این بخش صرفه‌ جویی کرد.

همچنین طبق مطالعات و بررسی‌ های به عمل آمده تعداد و زمان باز و بسته کردن بیهوده در یخچال می ‌تواند ۷ درصد در مصرف برق یخچال موثر باشد که با آموزش و آگاه‌سازی و فرهنگ‌ سازی در این زمینه می ‌توان حدود ۷۰۰ میلیون کیلووات ساعت در مصرف برق یخچال‌ها صرفه‌ جویی کرد.

علاوه‌ بر این بر اساس اعلام دفترآموزش و اطلاع ‌رسانی سازمان بهره ‌وری انرژی ایران در بخش روشنایی نیز می ‌توان بیش از ۶٫۷ میلیون کیلووات ساعت صرفه جویی کرد با فرض اینکه ۵۰ درصد خانوارها اقدام به تعویض لامپ ‌های رشته ای خود با کم ‌مصرف (CFL) و ۵۰ درصد باقیمانده نیز به تعویض لامپ ‌های CFL با LED واستفاده ۵ ساعت روشنایی در طول روزاقدام کنند.

در مجموع با انجام این اقدام ‌ها که تنها از طریق آموزش و آگاهسازی و ترویج فرهنگ بهینه‌ سازی مصرف انرژی و با به‌ کار بستن این راهکارهای کم هزینه می ‌توان معادل یک نیروگاه ۸۱۰ مگاواتی برق صرفه جویی کرد و حدود نیمی از مشکل پیک در فصل تابستان سال جاری را جبران کرد

به نقل از خبرگذاری ایسنا