سید موید حسینی صدر اظهار کرد: اقدامات مربوط به حل معضل آلودگی هوا سه دسته کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت را شامل می‌شود. اقدامات کوتاه مدت نظیر محدودیت تردد ،‌اطلاع رسانی به مردم برای استفاده کمتر از خودرو و بخاری و وسایل سوختی ، خروج تاکسی ها و اتوبوس های فرسوده از ناوگان حمل و نقل ، افزایش کیفیت بنزین و معاینه فنی خودروها به ویژه خودروهای عمومی، تاکسی و اتوبوس است.

وی افزود: در بخش میان مدت ناوگان حمل و نقل عمومی باید توسعه پیدا کند. سفرهای زائد درون شهری باید حذف شود، الگوی مصرف انرژی باید بهینه سازی شود، فرهنگ سازی لازم صورت گیرد و از انرژی های نو استفاده شود چرا که ما در حال حاضر دو برابر استانداردهای جهانی سوخت فسیلی مصرف می‌کنیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: در بخش بلند مدت نیز اصلاح سوخت پالایشگاه ها،‌توسعه مترو و فضای سبز، الکترونیکی اقدامات مربوط به ادارات،‌حذف سفرها از اطراف تهران ، برقی کردن خودروها و موتور سیکلت ، حل مشکل ترافیک ، رعایت مبحث ۱۹ ساختمان، افزایش راندمان انرژی و کاهش مصرف و خروج صنایع آلاینده از تهران باید مورد توجه قرار گیرد.

حسینی صدر با تاکید بر لزوم حذف سوخت مازوت از صنایع سنگین گفت که در حال حاضر ۳۰ درصد پالایشگاه از این سوخت استفاده می‌کنند .

سخنگوی فراکسیون محیط زیست با تاکید بر لزوم انتقال فرودگاه مهرآباد از تهران اضافه کرد‌: در حال حاضر ۷۵ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به سوخت وسایل نقلیه ، ماشین های سواری و اتوبوس‌ها است.

وی درباره نقش دولت در حل مشکل آلودگی هوا نیز گفت:‌ قطعا دولت در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کند البته نباید روی گذشته چشم بست و همه مشکل آلودگی را متوجه دولت فعلی دانست اما به هر حال دولت باید اقدامات فوری در این زمینه انجام دهد که مهمترین آن‌ها آگاه سازی مردم از وضعیت هوا و جلب همکاری عمومی است.

به نقل از خبرگذاری ایسنا