• رئیس جمهوری، افتتاح فازهای ١٥ و ١٦، نماد همکاری و هماهنگی میان دستگاههای مختلف اجرایی و عملیاتی کشور دانست و در پاسخ به انتقاد برخی نسبت به وجود رکود در کشور گفت: توجه داشته باشید ما کشور را با نفت ٣٠ دلاری اداره می کنیم نه نفت ١٤٧ دلاری.
 • به گزارش خبرنگار شانا، حجت الاسلام حسن روحانی ظهر امروز (دوشنبه، ٢١ دیماه) در آئین گشایش رسمی بهره برداری از فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی گفت: خوشحالم کDey94_35ه با همت و تلاش جوانان غیور، مسئولان و تلاشگران این سرزمین، طبق برنامه ای که پارسال مسئولان پارس جنوبی دادند، بحمدالله امسال هم شاهد افتتاح دو فاز ١٥ و ١٦ هستیم، همانطور که پارسال، شاهد افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی بودیم که تقریبا معادل سه فاز است.

  وی ابراز امیدواری کرد: سال آینده نیز ملت بزرگ ایران شاهد افتتاح چند فاز دیگر از جمله فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی خواهند بود.

  روحانی، افتتاح فاز ١٥ و ١٦ را نماد همکاری و هماهنگی بین دستگاههای مختلف اجرایی و عملیاتی کشور عنوان کرد و گفت: این که کار این دو فاز مهم را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به عهده گرفت و آن را به اتمام رساند، علاوه بر ارزشمندی کار این مجموعه، به معنای هماهنگی و همکاری بین دولت و نهادهای این کشور از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

  وی با بیان این که افتتاح فازهای ١٥ و ١٦ به معنای آن است که توطئه تحریم نمی تواند اراده ملت ما را در برابر قدرتهای بزرگ دچار خللی کند، ادامه داد: ما در شرائط تحریم  شدید جهانی علیه ایران مظلوم، فاز ١٢ را پارسال افتتاح کردیم و امسال هم در شرایط تحریم، فازهای ١٥ و ١٦ را افتتاح می کنیم.

  روحانی، این اقدام را در حکم همت و اراده قوی ملت بزرگ ایران برای توسعه، سازندگی و رونق کشور عنوان کرد و در پاسخ به انتقاد برخی نسبت به وجود رکود در کشور گفت: بعضی ها از رکود صحبت نکنند؛ زیرا دولت کشور را در شرائط نفت ٣٠ دلاری اداره می کند نه نفت ١٤٧ دلاری و دولت، کشور را در شرائط تحریم اداره می کند؛ نه در شرائط عادی.

  در روزهای آینده، شاهد درهم پیچیده شدن طومار تحریم در کشور خواهیم بود

  وی با بیان این که دولت، با وجود همه توطئه ها، بر سر قولهای خود پابرجاست و انشالله در روزهای آینده شاهد در هم پیچیده شدن طومار تحریم در این کشور خواهیم بود، عنوان کرد: ملت بزرگ ایران با ایستادگی و مقاومت و با رهبری رهبر معظم انقلاب توانست از مسیر بسیار صعب و سختی عبور کند و انشالله پس از روز اجرای برجام و پایان تحریم، عظمت این کار بزرگ را برای مردم توضیح خواهم داد تا آنها بدانند چه کار بزرگ و عظیمی انجام دادند و همسایگان ایران و جهانیان نیز بدانند این ملت، ملتی بزرگ و غیور است که می تواند از همه پلهای سخت زمانه عبور کند و کشتی این کشور را به ساحل امن برساند.

  رئیس جمهوری با بیان این که بودجه سال ٩٥ را در شرائطی تقدیم مجلس خواهیم کرد که اتکای آن به نفت تنها ٢٥ درصد درنظر گرفته شده است، ادامه داد: ما در شرائطی که همه کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در مشکلات عجیب و غریبی گرفتار آمده اند، این گونه عمل می کنیم و این در حالی است که کشورهای دیگر منطقه که بعضا بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت خام هستند، بیش از ٩٠ درصد درآمدهایشان به نفت متکی است.

  وی گفت: این کشورها اگر خواستند به ما ضرر بزنند، اول خودشان ضرر کرده اند و برآوردها و اعلامها نشان می دهد کسری بودجه امسال برخی از این کشورها ١٠٠ میلیارد دلار است.

  روحانی با یادآوری این که دولت افتخار دارد در چنین شرائطی نیز تورم را مهار و کنترل کند، گفت: با وجود همه سختیها انشالله باز هم رشد اقتصادی ما مثبت خواهد بود و به ملت ایران قول می دهم سال ٩٥، با عبور از تحریم و با همت جوانان این کشور، سال رونق اقتصادی باشد.

  خبرهای خوشحال کننده ای برای ملت ایران در راه است

  وی با خرسندی از این که یکی از وعده های دولت در زمینه انرژی و نفت و گاز و پتروشیمی به امید خدا در حال تحقق است، تصریح کرد: انشالله در سال ٩٦، همه فازهای پارس جنوبی به پایان می رسد و این کار عظیم و بزرگی است که دولت یازدهم به امید خدا انجام می دهد و از امروز به بعد خبرهای خوشحال کننده ای برای ملت ایران در راه است.

  رئیس جمهوری با بیان این که تا چند روز دیگر خبر پایان تحریمهای ظالمانه علیه ملت ایران اعلام می شود و انشالله امسال، سالی خواهد بود که رحمت و برکت آسمانی بر ما نازل خواهد شد، اظهار کرد: دو انتخابات بزرگ در پیش رو داریم که آن را ملت ما با فرجامی نیکو به ثمر می رسانند و پای صندوقهای آرا با صفهای طولانی حضور می یابند.

  به گفته وی، دولت بر آنچه نسبت به ایجاد فضای سیاسی  باز و متعادل و غیر امنیتی وعده داد، عمل کرده است و عمل خواهد کرد و انشالله شورای محترم نگهبان نیز در همین مسیر حرکت می کند و شاهد نشاط سیاسی در کشور عزیز ایران خواهیم بود.

  روحانی ادامه داد: پیشرفت فاز به فاز در منطقه پارس جنوبی قدم پیش گذاشتن در این مسیر، یعنی کشور را به سمت استقلال کامل اقتصادی می بریم.

  ثروت واقعی در سایه کار و فناوری حاصل می شود، نه در سایه توسعه دیگر کشورها

  وی با تاکید بر این که آن روزهایی برای ما خوشحال کننده است که ثروت کشور در سایه فناوری، بهره وری و تلاش و کوشش جوانانمان در بازار کار و در سایه احیای استعدادها حاصل شود، افزود: این که در سایه پیشرفت چین و هند و رشد دو رقمی اقتصادی این کشورها و بالتبع افزایش نیاز آنها به نفت و رسیدن قیمت نفت به ١٣٠ و ١٤٠ دلار، به ثروت برسیم و بگوییم چه روزهای خوشی در سایه توسعه دیگران حاصل شده است، ارزشی ندارد.

  وی گفت: تعبیر قشنگی نیست اما باید بگویم اگر کسی بخواهد جیره خوار سفره دیگری باشد، خوب نیست و این با اصول اقتصاد مقاومتی هماهنگی ندارد.

  رئیس جمهوری کشورمان در ادامه با بیان این که توسعه پارس جنوبی در مراحل پایانی قرار دارد و درآمد سالانه ١٠٠ میلیارد دلاری از محل آن در انتظار کشور است، گفت: سیاستهای اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند، بدان معناست که اقتصادی داشته باشیم که روی پای خود بایستیم و متکی به استعدادهای جوانان خود باشیم و حتی تعامل ما با جهان نیز بر مبنای ابتکار سیاسی خودمان باشد.

  با دعوا، اختلاف و افراطی گری به جایی نمی رسیم

  روحانی با بیان این که فناوری تنها در حوزه های نفت و گاز و معدن و صنعت و فناوری اطلاعات (IT) و … نیست، بلکه در سیاست خارجی، در منطقه و در گفتگو با جهان نیز نیاز به فناوری و هنر داریم، اظهارکرد: علم فقط در زمینه مسائل مربوط به صنعت نیست، بلکه ما در زمینه سیاسی نیز به علم، دانش و فناوری نیاز داریم.

  به گفته روحانی، پیچ و خمها را باید با علم و دانش، خرد، منطق، استعداد، همکاری، هماهنگی و با انسجام و اتحاد پشت سر بگذاریم، زیرا با دعوا و اختلاف و افراطی گری به جایی نمی رسیم.

  رئیس جمهوری با بیان این که خراب کردن و آتش زدن، دعوا درست کردن و … کاری ندارد، در حالی که ساختن و آباد کردن کار مهمی است، افزود: تحریم درست کردن آسان است زیرا با یک بی عقلی، تحریم درست می شود؛ اما تحریم برداشتن و تعامل سخت است و هنر می خواهد.

  وی با تاکید بر این که انتخابات جای تهمت و تخریب نیست و با بیان این پرسش که چه دلیلی دارد، دولت منتخب مردم را تخریب کنیم، افزود: باید متحد شویم و دست به دست هم دهیم تا انتخابات صحنه رقابت آزاد و اخلاقی و درست و عاقلانه و خردمندانه باشد.

  اجلاس جی سی یی اف در تهران نشان داد گاز مایه اتحاد کشورهاست

  رئیس جمهوری در ادامه با بیان این که منفعت کشور برای همه است و به طور نمونه، اگر فازهای پارس جنوبی یکی پس از دیگری شکوفا شود فقط منافع بوشهر و یا حتی ایران را در پی ندارد، بلکه لوله گاز، لوله صلح، ارتباط و تعامل با جهان است، یادآور شد: با افزایش تولید گاز، امکان صادرات آن به کشورهای همسایه و حتی غیرهمسایه فراهم می شود و تعامل با جهان افزایش می یابد.

  به گفته وی، همانطور که در اجلاس سران جی یی سی اف در تهران مشاهده شد، گاز مایه اتحاد کشورهاست.

  رئیس جمهوری ادامه داد: ما در زمینه انرژی، آب، راه، حمل و نقل، ارتباطات و ترانزیت، علم و فناوری و صنایع و معادن در شرائط بسیار سخت، شاهد پیشرفت و رشد عالی بوده‌ایم.

  روحانی عنوان کرد: سوخت گاز، تنها پول و سرمایه، تعامل با همسایگان و جهانیان و خودکفایی و استقلال نیست، بلکه گاز به معنای هوای پاک، محیط زیست سالم، نجات از آلودگی است که امروز به معضل بزرگی بدل شده است.

  وی به آلودگی دو هفته‌ای اخیر در تهران و دیگر کلانشهرها اشاره و تصریح کرد: متاسفانه برخی در داخل آلودگی هوا در کشور را بزرگ کردند، اما وضع کیفیت هوای دیگر شهرهای جهان در همان ایام همانند چین، هند و حتی اروپا را ندیدند.

  روحانی ادامه داد: در همان ایام که ایران با مشکل آلودگی هوا روبروشد در برخی شهرهای اروپایی نیز به دلیل تشدید آلودگی هوا ورود خودرو به شهر به طور کامل ممنوع شده بود.

  رئیس جمهوری با بیان این که باید به معضل آلودگی هوا رسیدگی کرد، افزود: هرچند حل مشکل آلودگی هوا به زمان زیادی نیازمند است، اما در همین دولت نیز بسیاری از آلاینده ها کاهش و یا حذف شده‌اند و کیفیت بنزین و گازوییل کشور نیز ارتقا یافته است.

  وی تصریح کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا مشکل آلودگی مرتفع شود که البته یکی از بزرگترین کارها تولید گاز در کشور است، زیرا این سوخت پاک می‌تواند آلودگیها را کاهش دهد.

  روحانی در ادامه با بیان این که سال ٩٦، سال پایان فازهای باقیمانده پارس جنوبی خواهد بود، گفت: هر فازی در پارس جنوبی تا وقتی ١٠٠ درصد تکمیل نشده است نباید افتتاح شود، پروژه ها باید یک بار کلنگ زنی و یک بار نیز افتتاح شوند.

  رئیس جمهوری با اشاره به این که فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی تکمیل و سپس افتتاح شد، افزود: از وزیر نفت که وزیری پرتلاش در دولت است تشکر می‌کنم، بار بزرگی بر دوش وی گذاشته شده است، اما با رفع تحریمها به امید خدا موانع برداشته خواهد شد و ما باید خود را برای رقابت با دنیا آماده کنیم که یکی از موارد در بخش نفت، گاز و پتروشیمی است که نیازمند تحولی بزرگ هستند.

  وی به تلاشهای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) در بهره برداری از فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی اشاره و عنوان کرد: آنهایی که در دوران جنگ تحمیلی خون و جان خود را نثار کردند امروز هم برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند.

  روحانی با تشکر از همه افرادی که در تکمیل پروژه های ١٥ و ١٦ پارس جنوبی نقش داشتند، ابراز امیدواری کرد: کارهای توسعه‌ای که در استان بوشهر انجام می‌شود بتواند زندگی مردم این استان را نیز متحول و آنها نیز تاثیر این اقدامها را لمس کنند.

به نقل از خبرگذاری شانا