رئیس جمهوری پس از نشست سران گفت: برخی از وزارتخانه‌ها مسئولیتهای سنگین‌تری برعهده داشته و فضای بهتری برای کار دارند که یکی از این وزارتخانه‌ها، وزارت نفت است. از این رو در بخشی از نشست امروز وزیر نفت گزارشی را از شرایط نفت و گاز کشور، اقدامات صورت گرفته در این حوزه و همچنین شرایط کنونی میدانهای مشترک نفت و گاز ارائه کرد.

به گزارش شانا، دکتر حسن روحانی پس از نشست مشترک سران قوای مقننه، مجریه و قضائیه به میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز خداوند توفیق داد که در مجلس جدید، رؤسای سه‌قوه جلسه‌ای در محل مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشند البته پیش از هر چیز به نمایندگان مجلس به دلیل آغاز مسئولیت سخت، حساس و سنگین آنان برای قانونگذاری در کشور و نظارت و همین طور به دکتر علی لاریجانی که همچنان مسئولیت ریاست مجلس شورای اسلامی را مانند دوره پیشین بر دوش دارند تبریک می‌گویم.

رئیس جمهوری افزود: امیدوارم مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم تلاش کنند البته ما به طور طبیعی به هم نزدیک‌تر شده‌ایم زیرا مجلس پیشین دوره نهم بود و قوه مجریه دولت یازدهم اما حال این اعداد یعنی ١٠ و ١١ به هم نزدیک‌تر شده است و به طور طبیعی فاصله‌ها کم شده و امیدوارم با هماهنگی بیشتر و همفکری بتوانیم برای اهدافی که برای آن، مردم به ما رأی داده‌اند یعنی حل معضلات و مشکلات زندگی مادی و معنوی‌ مردم تلاش کنیم.

وی گفت: در جلسه  بحثهای متنوع و مختلفی مطرح شد که یکی از مباحث، فضای پس از برجام بود البته ملت ما با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به یک توافق حائز اهمیتی به نام برجام دست یافت و امروز ما در شرایط پسابرجام هستیم و باید از این فضا حداکثر استفاده را ببریم.

دکتر روحانی ادامه داد: به طور حتم خواست سران سه‌قوه از رسانه ها این است که فضای امید و نشاط در جامعه روز به‌ روز بیشتر شود و در شرایط امروز کشور بتوانیم از همه استعداد‌ها و ظرفیتها به خوبی برای توسعه و رشد کشور و بویژه برای ایجاد اشتغال جوانان عزیز که بسیاری از آنها دارای مدارج عالی تحصیلی هستند، استفاده کنیم و بدون شک این کار امکانپذیر نیست مگر با همکاری و هماهنگی سه‌قوه و دیگر ارکانی که در نظام مسئولیتهایی را برعهده دارند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: رسانه‌ها هم باید فضای امید را در میان جامعه بیشتر کنند از این رو اگر یک نکته یا نقص کوچکی در گوشه‌ای یافت شد، در همان حد مسئله را ببینیم و آن را تعمیم و بزرگ نکرده و ذهن مردم را برای مسائل جزئی مشغول نکنیم.

وی گفت: در شرایط کنونی اقتصاد مقاومتی هدف اصلی کشور است که باید با اقدام و عمل آن را اجرایی کنیم، همانطوری که شب گذشته رهبر معظم انقلاب فرمودند اقتدار کشور به اقتدار اقتصادی و علمی کشور برمی‌گردد تا جوانان بتوانند از علم، دانش و فناوری خودشان درست بهره برداری کنند. از طرف دیگر در فضای اقتصادی، هم قدرت علمی و فناوری ساخته شده و هم توسعه انسانی به معنای واقعی و رشد اقتصادی شکل می‌گیرد که این مسائل سبب پیشرفت کشور و ایجاد اشتغال می‌شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: در شرایط کنونی برای این که بتوانیم از فضای پسابرجام به درستی استفاده کنیم، برخی وزارتخانه‌ها مسئولیتهای سنگین‌تری برعهده داشته و فضای بهتری برای کار دارند که یکی از این وزارتخانه‌ها، وزارت نفت است. از این رو در بخشی از نشست امروز وزیر نفت گزارشی را از شرایط نفت و گاز کشور، اقدامهای صورت گرفته در این حوزه و همچنین شرایط کنونی میدانهای مشترک نفت و گاز ارائه کرد.

وی ادامه داد: براساس قانون چارچوبی برای قراردادهای جدید در دولت تصویب شد و آن چارچوب مورد بحث و نقد برخی صاحبنظران قرار گرفت از این رو دیدگاههای آنان جمع‌بندی و چارچوب مذکور اصلاح شد و با اصلاحات جدید بار دیگر در دولت مورد تصویب قرار می‌گیرد تا پس از آن به مجلس ارائه شود.

رئیس جمهور گفت: رؤسای قوه در این که ما باید تحرکمان را در زمینه جذب سرمایه‌گذاری، جذب فناوریهای نو بیش از پیش اقدام کرده و از این فضا استفاده کنیم تاکید و حمایت کردند و اعلام کردند که این حرکت باید به خوبی در جامعه به وجود بیاید.

دکتر روحانی ادامه داد: امیدواریم هم با تلاش مسئولان اجرایی، مجلس و قوه قضائیه بتوانیم از فضای به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم از طرفی دیگر یکی از محورهای مورد بحث در نشست سران قوا، برنامه پنج ساله ششم بود، همانطور که می‌دانید این برنامه در قالب لایحه پیش تر از طرف دولت تقدیم مجلس شد و دوره مجلس در آن زمان به پایان رسید و حال همان لایحه دوباره مورد تاکید دولت قرار گرفته البته اصلاحاتی در این رابطه مورد نظر نمایندگان مجلس است که ان‌شاءالله این موارد انجام می شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر امیدواریم که لایحه برنامه ششم توسعه در وقت مقرر در مجلس تصویب شود تا مبنای تدوین بودجه سال ٩٦ قرار گیرد.

دکتر روحانی با اشاره به وضع کنونی منطقه افزود: در نشست امروز نیز اوضاع بحرانی منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، در شرایط کنونی اوضاع منطقه، وضعیت مطلوب و مناسبی نیست و ما بسیار دوست داریم که ماه مبارک رمضان، ماهی امن برای مردم عراق، سوریه و یمن باشد اما متأسفانه شاهد هستیم که کشتارها ادامه داشته و تروریستها به اقدامات و کارهای غیر انسانی شان ادامه می دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اتفاقات و حوادث منطقه در شرایطی رخ می دهد که هر روز از اعتبار سازمانهای بین المللی کاسته می شود، وقتی که دبیرکل سازمان ملل و این نهاد در مقابل فشار یک کشور به خاطر تهدیدات مالی عقب نشینی کرده و اسم آن کشور را از لیست ناقضان حقوق کودکان خارج می کنند این موضوع نشان می دهد که متأسفانه سازمان های بین المللی، حتی آن جایگاه ناقص پیشین را از دست داده اند از این رو راه حل این مسائل این است که ملت ها بتوانند از استقلال، امنیت و ثبات خودشان به خوبی حفاظت و استفاده بکنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی به عنوان همسایگان این کشورها و با استمداد و درخواست خود این کشورها به حمایت ها و کمکها ادامه می دهد و امیدواریم هر چه سریعتر مردم عراق بتوانند به یک امنیت و ثبات رسیده و تروریستها را از کشورشان بیرون برانند و همچنین در سوریه شرایط امن تر و با ثبات تری برای مردم آن کشور شاهد باشیم.

به نقل از خبرگذاری شانا