وزیر نفت کشورمان، بهینه سازی مصرف انرژی، پتروشیمی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات را مهمترین زمینه های همکاری میان ایران و سوئد بیان کرد.
بیژن زنگنه روز (یکشنبه) در دیدار با میکاییل دامبرگ وزیر امور شرکتها و نوآوری سوئد با اشاره به همکاری های ایران و سوئد در گذشته، گفت: امیدواریم بعد از لغو تحریم های ظالمانه اعمال شده علیه ایران، روابط دو کشور گسترش پیدا کند.
وی با بیان این که ظرفیت همکاری دو کشور در بخش انرژی پیش از این نیز وجود داشته و قابل گسترش است، افزود: در زمینه ماشین های مورد نیاز صنعت نفت پیش از این همکاری هایی با شرکت های سوئدی وجود داشته و در دوران پساتحریم این شرکت ها می توانند با مشارکت شرکت های ایرانی اقدام به ساخت این ماشین آلات کنند.
به گفته زنگنه، ماشین آلات ساخته شده مشترک میان دو کشور می تواند علاوه بر ایران، در بازارهای منطقه نیز مورد استفاده قرار گیرد.
وی، بخش پتروشیمی را از دیگر زمینه همکاری میان دو کشور بیان کرد و گفت: ایران ارزانترین و در دسترس ترین خوراک پتروشیمی را در منطقه در اختیار دارد. وزیر نفت، زمینه دیگر همکاری را بهینه سازی مصرف انرژی عنوان کرد و گفت: دو بخش صنعتی ولوو و اسکانیا هم اکنون در ایران فعالیت می کنند.
وی تصریح کرد: ناوگان حمل و نقل ایران نیاز به نوسازی دارد و ده ها هزار کامیون و اتوبوس باید از مدار خارج و جایگزین شوند.
زنگنه، مصرف سوخت در کامیونها و اتوبوسها در ایران را بالا بیان کرد و افزود: با همکاری سوئد می توان مصرف سوخت در کامیونها و اتوبوسها را کاهش داد که در این زمینه ایران می تواند بازار بزرگی برای شرکت های سوئدی باشد.
وی، با بیان این که شرکت های سوئدی باید جایگزینی این ماشین آلات را فاینانس کنند تا مشتریان رغبت به خریداری داشته باشند، تصریح کرد: ایران نیز مابه التفاوت حاصل از صرفه جویی ناشی از جایگزینی خودروها را در اختیار خریداران قرار خواهد داد.
به نقل از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت