حوزه فعالیت صنعت نفت در عرصه بین‌المللی است و حضور مدیرانی که در سطح جهانی به مبانی و قوانین تجارت آشنا باشند، ضرورتی انکار ناپذیر است. همچنین اهمیت نقش مدیران و مدیران ارشد در اداره ارکان مختلف صنعت نفت و نیاز به داشتن مجموعه‌ای از مدیران کارآمد، حرفه‌ای و شایسته بر کسی پوشیده نیست.
به گزارش خبرنگار، بیژن زنگنه، وزیر نفت با عنایت به جایگاه ویژه و حساس مدیران صنعت نفت و به منظور شناسایی ظرفیت‌ها و استعداد‌های مدیریتی، تصدی سمت‌های مدیریتی ازسوی افراد کارآزموده و با تجربه، پرورش و توسعه افراد شایسته و همچنین تهیه بانک اطلاعاتی مدیران برای انتصابات آینده، تشکیل مرکز توسعه مدیریت در صنعت نفت را در دستور کار قرار داد و در اجرای بند ١ بخش «ث» ماده ٣ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب ١٣٩١/١٢/١٩ و ماده ١٠ قانون نفت مصوب ١٣٦٦/٧/٩ و با توجه به بند ٤ سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر «دانش‌گرایی و شایسته سالاری مبتنی بر اخلاق اسلامی در نصب و ارتقای مدیران» و با عنایت به مصوبه شماره ٢٠٦/٩٣/١١٨٥١ مورخ ١٣٩٣/٩/٥ شورای عالی اداری، به منظور توسعه مدیریت در صنعت نفت و تربیت و معرفی نسلی نو از مدیران برای صنعت نفت، دستورعمل تشکیل «مرکز توسعه مدیریت در صنعت نفت» را ابلاغ کرد تا این سازمان در عرصه رقابت جهانی بتواند از لحاظ مدیریت منابع انسانی نیز همگام با سازمان‌های مهم نفتی دنیا حرکت کند.

پیشرفت در حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و به‌ویژه فناوری، محیطی رقابتی، پویا، مبهم، بی‌ثبات و متغیری را ایجاد کرده که توان برنامه‌ریزی در شرایط مطمئن و پایدار را از بسیاری سازمان‌ها سلب، و آنها را در راه تحقق اهداف خود با چالش‌های فراوانی روبه‌رو کرده است. به گونه‌ای که کوتاهی در اقدام به‎موقع و فراکنشی نسبت به این تحولات، سبب انحطاط، ادغام و یا کاهش طول عمر بسیاری از سازمان‌ها در سال‌های اخیر شده است. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی سازمان‌ها، افزایش نیاز به مدیران توانمند در سال‌های آینده باشد. سازمانی را نمی‌توان یافت که رشدی مستمر و موفقیتی پایدار را تجربه کرده باشد، مگر آن‌که ازسوی مدیر یا تیمی از مدیران و رهبران شایسته و کارآمد اداره و هدایت شده باشد. تجربه‎های متعدد و گسترده حاکی از آن است، سازمان‌هایی موفق بوده‌اند که مدیران خود را به گونه‌ای کارآمد شناسایی، پرورش و زمینه‎های لازم را برای به کارگیری آن‌ها فراهم کرده‌اند. مدیرانی که با این روش برگزیده شده‌اند، افرادی هستند که ضمن اداره امور جاری سازمان می‌توانند در تعالی آن نقشی به سزا داشته و در عرصه رقابت‌های دشوار، هستی و حیات سازمان را صیانت کنند و فلسفه این طرح نیز به دو مقوله مهم شایسته سالاری و مدیریت استعدادها استوار است.

مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت در یک سال و نیم گذشته فراخوانی در میان کارکنان صنعت نفت داده است تا افراد علاقه‌مند به مدیریت پروژه در آن ثبت‌نام کنند و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مورد توجه این مرکز، به مدیران پروژه ماهر و کارآزموده تبدیل شوند.

مجتبی رجب بیگی، معاون آموزش و توسعه مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت در گفت‌و‌گو با خبرنگار مشعل می‌گوید، یکی از اقداماتی که این مرکز انجام داده، مدیریت پروری و ارتقا افرادی است که قابلیت جایگزینی را برای سمت مدیریت پروژه‌های صنعت نفت‌ و گاز کشور دارند.

وی ادامه داد: حدود یک سال و نیم پیش یعنی از مهر و آبان پارسال فراخوانی منتشر کردیم تا افرادی که در صنعت نفت مشغول به فعالیت و علاقه‌مند به مدیریت پروژه هستند را جذب کنیم. در ابتدا بیش از ٥٠٠ داوطلب اعلام آمادگی کردند و از میان آن‌ها ٤٨ نفر برای مراحل بالاتر انتخاب و از این تعداد نیز ٤٤ نفر واجد شرایط ارتقا در سمت‌های مدیریت پروژه شدند. برای این افراد دوره‌های متعددی از جمله قانون مناقصات، مبانی مدیریت پروژه، اقتصاد کلان، اقتصاد مهندسی، حقوق قراردادها، تامین منابع مالی و آیین‌نامه معاملات گذاشته شد.

رجب بیگی افزود: مدت زمان دوره‌های آموزشی سه ماه در نظر گرفته شده است تا شرایطی برای افراد منتخب فراهم شود که در زمان کارورزی به عنوان مسئول و یا دستیار مدیر پروژه مشغول به کار شوند‌. همچنین برخی نیز برای برنامه مونیتورینگ (دستیاری و یا کارورزی زیر نظرمدیر راهنما) قرار گرفتند.

سپردن پروژه‌های واقعی به کارورزان

معاون آموزش و توسعه مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با بیان این‌که پس از گذشت یک سال و نیم آموزش کارورزان آن‌ها را آماده سپردن پروژه‌های واقعی در سطوح مختلف می‌دانیم، گفت: پروژه‌ها را به پنج سطح تقسیم کرده‌ایم که سطح یک شامل پروژه‌هایی با پیچیدگی‌های زیاد است و بالغ بر ٢ میلیارد دلار هزینه دارد و پایین‌ترین سطح که پنج است، پروژه‌هایی با هزینه بیش از ٣٥٠ میلیون دلار را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: ٤٤ نفری که تحت آموزش قرار گرفته‌اند، در پروژه‌های سطح یک تا پنج می‌توانند منصوب ‌می‌شوند، این به آن معناست که پس از یک سال و نیم آموزش، کارورزی، مونیتورینگ و سپری کردن دوره‌های تکمیلی، آمادگی دریافت گواهی‌نامه حرفه‌ای مدیریت پروژه در سطوح مختلف را از ما دارند.

رجب بیگی با اشاره به اعتبار گواهی‎نامه‌ای که ازسوی مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت به کارورزان ارائه می‌شود، گفت: ما به دنبال بین‌المللی کردن این گواهی‌نامه نیستیم بلکه می‌خواهیم از نیروهای خود در داخل کشور بهره گرفته و تحت عنوان مدیران پروژه‌های نفتی خودمان استفاده کنیم.

برگزاری دوره آموزشی برای کارورزان پروژه صنعت نفت

معاون آموزش و توسعه مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با بیان این‌که یک دوره سه روزه برای تربیت مدیران پروژه طراحی کرده‌ایم، گفت: این دوره آموزشی از ١٩ دی امسال به مدت سه روز با حضور ٢ نفر از کارشناسان پتروناس و شل برگزار شده است که یک نفر از آنها به نام هندریکس وبک (Wabeke, Hendrikus Heiko) از هلند، مشاور عالی‌رتبه شرکت شل با بیش از ٣٠ سال سابقه کار هست و دیگری چیاه ادوانی(EDWANEE CHEAH) از شرکت پتروناس دارای سابقه کار ٣٥ ساله است که این افراد در میدان‌های نفت و گاز کارهای پروژه‌ای را دنبال می‌کنند و براساس قراردادی که با این افراد امضا کرده ایم، در ایران حضور پیدا کرده‌اند تا از تجربه‌هایشان استفاده کنیم.

رجب‌بیگی ادامه داد: برای بهره‌مندی از تخصص این افراد، مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت، دوره آموزشی فشرده سه روزه‌ای برای ٢٤ نفر از ٤٤ نفری که در سطح کارشناس پروژه هستند و قابلیت مدیر پروژه شدن را دارند، برگزار کرده‌ایم تا افراد منتخب در قالب چهار گروه ٦ نفره یک پروژه واقعی نفت‌ و گاز ازفیلیپین را با هدایت استادان دعوت شده انجام دهند و در پایان دوره هریک از تیم‌ها یک برنامه‌ریزی را که شامل مدیریت زمان در پروژه، مدیریت ریسک، کیفیت پروژه، تامین هزینه، ایمنی، امنیت و بهداشت می‌شود، در روز پایانی به صورت گزارش ٣٠ الی ٤٠ صفحه‌ای ارائه ‌دهند.

وی افزود: در روز پایانی این دوره آموزشی، نشستی طراحی شده و از تمام مدیران ارشد پروژه‌های صنعت نفت دعوت کرده‌ایم تا در آن حضور داشته باشند و هر کدام از تیم‌ها ارزیابی خود را در حضور این افراد ارائه دهند و از این طریق نقاط قوت و ضعفشان مورد سنجش قرار گیرد، همچنین گروه‌ها نیز در هنگام ارزیابی یادگیری مجدد داشته باشند.