رئیس جمهوری گفت: دولت وظیفه‌ای بالاتر از تولید و اشتغال ندارد و رشد بالا و تحول اقتصادی با هم‌افزایی و هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های مختلف اقتصادی و همچنین جذب سرمایه و فناوری میسر می‌شود، از این رو انتظار می‌رود با تلاش‌های مضاعفی که انجام می‌گیرد شاهد حرکت بزرگی در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی باشیم.

به گزارش خبرنگار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی عصر یکشنبه (۲۹ مردادماه) در نخستین جلسه هیئت دولت دوازدهم بر هماهنگی و هم‌افزایی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف و استفاده از همه ظرفیت‌های کشور به منظور ایجاد تحول در مسیر خدمت به مردم و پیشرفت و تعالی کشور تأکید کرد.

وی، رای مردم به دولت را مشروط به اعتدال و عمل به وعده‌ها دانست و با تاکید بر این‌که مشروعیت ما منوط به خدمت به مردم است، اظهار کرد: دولت وظیفه ای بالاتر از تولید و اشتغال ندارد و رشد بالا و تحول اقتصادی جز با هماهنگی و جذب سرمایه و فناوری ممکن نیست.

رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت دوازدهم از ۲۹ اردیبهشت تا ۲۹ مرداد مراحل مختلفی را سپری کرده است، تصریح کرد: در ۲۹ اردیبهشت مردم با حضور خود حماسه عظیم و بزرگی را خلق کردند که افتخاری برای تاریخ و ملت ایران به شمار می‌آید. البته مردم در همه انتخابات گذشته، وفاداری خود را نشان داده و حضور باشکوهی داشتند اما این‌بار حضور مردم بسیار پرشورتر و باشکوه‌تر بود.

دکتر روحانی افزود: در انتخابات اخیر همه جناح‌ها و گروه‌ها، آزادانه حرف‌ها و مطالبات خود را با صدای رسا و بلند و در برخی شهرستان‌ها در قالب اجتماعات عظیم چند ۱۰ هزار نفری اعلام کردند.

وی گفت: مرحله پس از انتخابات مراسم تنفیذ و تحلیف بود که بسیار جلسه شکوهمندی شد و می‌توان گفت که در تاریخ تحلیف‌های ایران بی‌نظیر بوده و در تاریخ سیاسی کشور نظیر نداشته که ۱۰۵ کشور و سازمان بین‌المللی در سطح بسیار بالا در مراسم تحلیف شرکت کرده باشند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: در شرایطی که دشمنان قصد داشتند ما را منزوی نشان دهند هم مردم و هم مسئولان کشورهای جهان با حضور گسترده خود این حرف ناصحیح انزوا را رد کردند.

دکتر روحانی افزود: در آخرین مرحله برای تشکیل دولت دوازدهم نیز موضوع بررسی صلاحیت وزیران در مجلس شورای اسلامی انجام گرفت که در این مرحله مجلس به طور تمام و کمال وارد عمل شد و نطق‌های موافقان و مخالفان در فضای بسیار مناسبی ایراد و چنانچه گفته شد این مراسم این‌بار در محیط بهتر، صمیمانه‌تر و برادرانه‌تری برگزار شد که بسیار ارزشمند و مهم است.

رئیس جمهوری تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی با رأی اعتماد بسیار بالای خود به وزیران پیشنهادی، هماهنگی خود را با دولت نشان داد که این موضوع هم بسیار حائز اهمیت است و رأی اعتماد بالای آنها به وزیران نشان می‌دهد که نمایندگان مجلس به مسیر دولت یازدهم اعتماد دارند، زیرا سرمایه ما پس از لطف خدا و حمایت‌های مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری، کار و تلاش وزیران و مسئولان اجرایی در سطح کشور است و آرای نمایندگان نشان داد که به مسیر طی شده در دولت یازدهم اعتماد دارند. البته تردیدی نیست که فعالیت‌ها و کارهای انجام شده کاملاً بی‌عیب و نقص نیست و همه باید تلاش کنیم که اشکالات موجود را هر چه بیشتر کم کنیم.

دکتر روحانی یادآور شد: این‌که نمایندگان مجلس پس از سخنان مختلفی که در باره سیاست خارجی زده شده به وزیر امور خارجه رأی بالایی می‌دهند، نشان می‌دهد که مسیر سیاست خارجی دولت را قبول دارند و این‌که به وزیر کشور و وزیران اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی و آموزشی نیز رأی بالایی می‌دهند نشان دهنده آن است که سیاست‌ها و برنامه‌های دولت را در این عرصه‌ها تأیید می‌کنند. البته همه مردم از ما خواهان تلاش و کوشش بالاتری هستند و در دولت دوازدهم این تلاش‌ها به طور گسترده انجام خواهد گرفت.

رئیس جمهوری با بیان این‌که برای دولت دوازدهم به پیشگاه ولی عصر (عج) توسل و تبرک می‌جوییم، گفت: از امام عصر ارواحنا فداه استمداد می‌طلبیم که دولت دوازدهم را مورد لطف و عنایات خویش قرار دهند. همان‌طور که در دولت یازدهم نیز با لطف و توجهات ائمه اطهار(ع) توانستیم از بسیاری از مشکلات عبور کنیم و اگر این عنایات و توجهات نبود، چه بسا نمی‌توانستیم در این راه سخت به منزلگاه برسیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روند بررسی صلاحیت وزیران کابینه دوازدهم، گفت: قوای مجریه و مقننه هر دو برآمده از اراده و رأی مردم هستند و مشروعیت سیاسی و حقوقی خود را از آرای مردم اخذ می‌کنند و دیگر مقام‌های رده بالا نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم از این مشروعیت برخوردار هستند، ضمن این‌که مشروعیت دینی ما هم به این است که در مسیر حق و اجرای فرامین خدا و خدمت به مردم حرکت کنیم.

رئیس جمهوری با تأکید بر لزوم خدمت به مردم و جلب رضایت آنان، تصریح کرد: سعادت بسیار بزرگی است که خداوند از امروز برای خدمت به مردم بر دوش ما قرار داده است و اگر بتوانیم حتی گرفتاری یک نفر را حل کنیم بسیار ارزشمند است، چه برسد به این‌که تصمیم‌هایی اتخاذ کنیم که میلیون‌ها نفر از مردم احساس آرامش، رفاه و راحتی کنند.

دکتر روحانی یادآور شد: مردم با حضور باشکوه خود در روند انتخابات، مطالبات و اولویت‌های خود را بیان کردند و مشروعیت ما به این است که به خواسته بحق مردم، پاسخ صحیح و دقیق بدهیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: مردم چک سفید و به صورت بدون حساب و کتاب به ما رأی ندادند. رأی مردم مشروط به اجرا و تحقق وعده‌هایی است که داده شده است و ما، مسئولان شرعاً و قانوناً موظفیم به وعده‌های داده شده عمل کنیم.

دکتر روحانی یادآور شد: به مردم، وعده دادیم که مسیر ما اعتدال و میانه‌روی است و گفتیم که فضا امنیتی نباشد، اما امن باشد و وعده دادیم که برای فرزندان آنان، اشتغال ایجاد خواهیم کرد و امروز موظف هستیم که در مسیر تحقق این وعده‌ها تلاش کنیم.

رئیس جمهوری با تأکید بر این‌که بزرگترین وظیفه دولت دوازدهم ایجاد اشتغال است، اظهار کرد: معتقدم هیچ وظیفه‌ای بالاتر از این برای ما وجود ندارد، البته ایجاد اشتغال برای جوانان با توجه به انباشتی که از گذشته وجود دارد، سخت و دشواری است، اما همه دستگاه‌ها باید در این زمینه تلاش گسترده و منسجمی را انجام دهند.

دکتر روحانی افزود: باید با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و فناوری تحول و حرکت بزرگی در کشور و در روند ایجاد اشتغال، ایجاد نماییم و وزارت راه پیشران سرمایه‌گذاری در کشور است، ضمن این‌که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نیز مسئولیت بسیار سنگینی در جذب سرمایه خارجی و داخلی دارند و با توجه به وزیران و نیروهای تازه نفسی که امروز در بخش اقتصاد حضور پیدا کرده‌اند، انتظار می‌رود که تلاش‌های مضاعفی در این راستا صورت گیرد و دستگاه‌های مختلف اقتصادی هم‌افزایی و هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند و شاهد حرکت بزرگی در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی باشیم.

رئیس جمهوری همچنین با تاکید بر فعال کردن دیگر بخش‌های صنعتی و معدنی، گفت: ایران در بخش معدن ظرفیت بسیار زیادی دارد و در دولت یازدهم اقدام‌های خوبی در این حوزه انجام شد، اما در عین حال باید فضای کار و فعالیت را هر چه بیشتر باز کنیم و حفظ محیط زیست، بخش‌های معدن و صنعت را هر چه بیشتر فعال کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: باید در بخش صنعت و معدن و بخش‌های مختلف اقتصادی، اقدام‌های سریع و گسترده‌ای انجام گیرد

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های صدا و سیما و رسانه‌ها، اظهار کرد: در کلیت می‌توان گفت که صدا و سیما در انتخابات و در موضوع رأی اعتماد، تلاش خوبی داشته است و با پخش مستقیم بررسی صلاحیت وزیران در مجلس شورای اسلامی، سبب شد تا مردم، با واقعیات و جزئیات امور آشنا شوند.

دکتر روحانی تصریح کرد: معتقدم اگر بخواهیم کشور پیشرفت کند، نیازمند آن هستیم که همه رسانه‌ها در کنار دولت و با دولت باشند و همه باید بدانیم که عضو یک خانواده هستیم و لازم است در کنار یکدیگر و دست در دست هم در مسیر تحقق اهداف آرمان‌ها گام برداریم.