وزیر نفت با بیان این‌که در تولید گاز هیچ مشکلی نداریم، گفت: تولید گاز کشور در سه سال اخیر بیش از ٥٠ درصد افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار به نقل از ایرنا، بیژن زنگنه روز پنجشنبه (١٦ دی‎ماه) در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی در تبریز اعلام کرد: در سه سال گذشته با افتتاح فازهای پارس جنوبی توانسته ایم بیش از ٥٠ درصد به تولید گاز کشور بیفزاییم و هم اکنون روزانه بیش از ٧٢٠ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود.
زنگنه گفت: برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی به اندازه قطر می رسد که این مهم یک خواسته ملی است.

وی با ابراز خرسندی از اعلام آمادگی فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی برای حضور و فعالیت در صنعت نفت گفت: ظرف یک ماه آینده در وزارت نفت و معاونت امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارتخانه نشستی با صنعتگران برگزار می شود تا ١٠ گروه اصلی کالایی صنعت نفت به‎وسیله صنعتگران داخلی ساخته شود.

وزیر نفت با اشاره به این‌که صنعتگران با گوشت، پوست و مغز استخوان خود تحریم را حس کرده اند، گفت: هرچه در تبریز تولید شده است، ماهیت صادراتی دارد و سخت کوشی، سرسختی، پیگیری و ابتکار و ذهن اقتصادی قوی مردم آذربایجان ستودنی است.
زنگنه با اشاره به اینکه مایل هستیم که جنس تولیدی در داخل مصرف شود تا صادر شود، گفت: باید کالایی که در داخل تولید و عرضه می شود همانند کالای صادراتی در داخل معاف از مالیات شود و لایحه آن به مجلس شورای اسلامی برای تصویب ارائه شده است.

وی با تاکید بر این‎که برای تامین گاز شهرک‎های صنعتی آذربایجان شرقی مشکلی نداریم، گفت: وضع گاز کشور در ابتدای روی کارآمدن دولت تدبیر و امید خوب نبود، در سال ٩٢، ٢٧ میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‎ها سوزاندیم.
زنگنه ادامه داد: صنایع بزرگی همچون نیروگاه‎ها و پتروشیمیی‎های بزرگ در تبریز وجود دارد که نیاز است جلسه‎ای برای بررسی وضع تامین گاز آنها تشکیل شود، اما برای شرکت‎های خرد مشکلی در تامین گاز نداریم.

وی افزود: ما تولید گاز بالایی داریم اما از پرمصرف‌ترین کشورهای دنیا در مصرف سوخت هستیمT بر این اساس نخبگان جامعه مردم را باید به مصرف صرفه‎جویانه دعوت کنند تا ثروت کشور تلف نشود.
زنگنه تصریح کرد: تفاوت پیک مصرف زمستان و تابستان ما ٣٠٠ میلیون متر مکعب در روز است که اگر این فاصله را کاهش دهیم برای کشور بسیار به صرفه خواهد بود.

وزیر نفت افزود: پیش از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برخی کالاها را سه بار سفارش می دادیم و گاه کالای تقلبی به دستمان می رسید و قیمت‎ها دو یا سه برابر بود، اما پس از برجام به صورت مستقیم از فروشنده اصلی خریداری می کنیم.
زنگنه تصریح کرد: پیش از برجام توربین ها و دستگاه های ما توقیف بود که آزاد شد و در این یکسال چند میلیارد دلار فاینانس کردیم.

وی با اشاره به آثار برجام بر صنعت نفت، گفت: صادرات نفت خام ایران پارسال در این موقع یک میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه بود، اما در آذر ماه امسال با قدرت و توانمندی ملت ایران دو میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه نفت به بازارهای جهانی صادر شد.

وزیر نفت همچنین از افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به بیش از پنج میلیون تن تا پایان امسال خبر داد.