وزیر نفت اعلام کرد: در صورت توافق اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید نفت، ایران به آن احترام می گذارد و به آن پایبند خواهد بود.

به گزارش خبرنگار، مهندس بیژن زنگنه روز (پنجشنبه، چهارم خردادماه) پیش از آغاز یکصد و هفتاد و دومین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گفت و گو با خبرنگاران گفت: ایران آمادگی دارد از هر سه گزینه مطرح برای مدت تمدید توافق، اعم از ۶ ماه، ۹ ماه یا ۱۲ ماه، حمایت کند.

وی با اشاره به این که هدف اوپک از توافق کاهش تولید، کمک به تثبیت بازار و کاهش سطح ذخیره‎سازی‎های تجاری نفت است، تصریح کرد: همانطور که پیش تر گفتم، برای همه اعضای اوپک در این مرحله قیمت مطلوب نفت میان ۵۵ تا حداکثر ۶۰ دلار است.

وزیر نفت ایران با بیان این که بحث تشدید کاهش تولید نفت اوپک هم اکنون روی میز نیست، اظهار کرد: فعلا فکر می کنم که به نفع بازار است که به همین روال پیش برویم؛ ما مشتاق هستیم که همه مسائلی را که پیش از این درباره آن به توافق رسیدیم، تمدید کنیم.

بازارهای صادراتی نفت ایران متنوع می شود

زنگنه با اشاره به این که کاهش صادرات نفت ایران در ماه‌های آوریل و مه، تنها به دلایل عملیاتی بوده است و مشکلی در زمینه تولید وجود ندارد، گفت: ایران اکنون میان ۲ میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام صادر می کند.

وی همچنین اعلام کرد: سیاست ایران این است که مقصد صادرات نفت خود را تنوع بخشد و ما نمی خواهیم که همچون گذشته در آسیا تنها به دو یا سه کشور متکی باشیم.

وزیر نفت ایران با اشاره به نامطلوب بودن پیشنهاد طرف هندی برای توسعه میدان فرزاد بی، گفت: ضمن ادامه مذاکره با هندی ها، ایران مذاکره با شرکت گازپروم روسیه را نیز برای توسعه این میدان آغاز کرده است.

زنگنه همچنین در زمینه تهدید دولت هند برای کاهش واردات نفت از ایران در صورت نبود توافق درباره توسعه میدان فرزاد بی، اظهار کرد: من به آنها گفته ام که این ادبیات خوبی برای همکاری تجاری نیست.

روند پیشرفت مناقصه آزادگان رضایت بخش است

وزیر نفت همچنین با ابراز رضایت از روند پیشرفت مناقصه میدان آزادگان، تصریح کرد: این میدان به طور کلی به مناقصه گذاشته می شود و شرکت سی ان پی سی چین، از جمله شرکت های بین المللی دعوت شده برای مشارکت در این مناقصه است.

به گفته وی، برآوردها نشان می دهد که میدان آزادگان ظرفیت تولید روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت را دارد، اما جزئیات تولید این میدان پس از گفت و گو با شرکت‌های بین المللی مشخص می شود و اولویت ایران در این میدان، افزایش ضریب برداشت است.

مراحل نهایی مذاکرات با توتال

زنگنه با بیان این که امیدوارم به زودی نخستین قرارداد نفتی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با شرکت توتال فرانسه به امضا برسد، افزود: دو طرف در مراحل نهایی مذاکره و توافق قرار دارند.

وی اافزود: شرکت توتال توانسته است راه حلی برای تأمین مالی این توافق بیابد.

وزیر نفت با تأیید این که تولید نفت از میدان‌های غرب کارون اکنون به حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، اظهار کرد: نفت تولیدی این منطقه از آغاز تولید صادر شده و تنها بخشی اندک از آن در پالایشگاه آبادان به مصرف رسیده است.