انرژی‎های تجدید پذیر در ماه‎های اخیر سال جاری میلادی با افت سرمایه‎گذاری رو‎به‎رو بوده‎اند اما این کاهش نشان‎دهنده رویگردانی از این انرژی‎ها نیست.

 

 به گزارش شبکه بلومبرگ، سرمایه گذاری بازارهای عمومی به طور خاص در شرکت‎های نرژی‌های پاک در نیمه نخست سال ٢٠١٦ مسلادی به سه میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با ٦ ماه نخست سال ٢٠١٥، ٥٦ درصد کاهش داشته است؛ گرچه نباید از نظر دور داشت که در فاصله زمانی سه ماه نخست تا سه ماه دوم سال جاری میلادی شاهد رشد سریعی در این زمینه بودیم.

سرمایه گذاری در انرژی‌های پاک در سه ماه دوم سال ٢٠١٦ به ٦١ میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار رسیده است که این عدد در مقایسه با سه ماه نخست  این سال، بیانگر افزایش ١٢ درصدی سرمایه گذاری، و در مقایسه با مدت مشابه سال ٢٠١٥ بیانگر کاهش ٣٢ درصدی (معادل ٩٠ میلیارد دلار) سرمایه گذاری در این زمینه بوده است.

نگاهی به وضعیت سال ٢٠١٦ تاکنون و نگاهی به سه ماه نخست و دوم این سال با هم، نشان می‌دهد که میزان سرمایه گذاری جهانی در نیمه اول سال در زمینه انرژی‌های پاک ١١٦,٤ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با نیمه اول سال ٢٠١٥، ٢٣ درصد پایین‌تر آمده است.

در سال ٢٠١٦، سرمایه گذاری اروپا به میزان ٤ درصد (٣٣,٥ میلیارد دلار و در برزیل ٣٦ درصد (٣.٧ میلیارد دلار) افزایش یافته است؛ این در حالی است که در مناطق دیگر از جمله چین ٣٤ درصد (٣٣.٧ میلیارد دلار)، هندوستان یک درصد (٣.٨ میلیارد دلار)، آسیا-اقیانوسیه ٤٧ درصد (١٢.١ میلیارد دلار)، خاورمیانه و آفریقا ٤٦ درصد (٤.٢ میلیارد دلار)، آمریکا ٥ درصد (٢٣.١ میلیارد دلار) و منطقه آمریکای شمالی و جنوبی ٦٢ درصد (٢.٣ میلیارد دلار) کاهش یافته است.

مایکل لایبریچ، (Michael Liebreich) مدیر امور مشاوران مرکز مالی انرژی‌های جدید بلومبرگ گفت: وقتی که به میزان کل سرمایه گذاری جهانی سال جاری در زمینه انرژی‌های نو نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که از میزان سرمایه گذاری در مقایسه با سال ٢٠١٥ کاهش یافته است؛ با این حال سرمایه‌گذاری چین در زمینه پروژه‌های بادی و خورشیدی نسبت به آن چیزی که سال گذشته پیش بینی می‌شد، افزایش یافته است.

وی افزود: با این همه، به طور کل می‌توان گفت که کاهش تقاضای برق و تغییر سیاست‌ها باعث شد تا در سال جاری بیشتر بر روی توسعه انرژی‌های بادی و خورشیدی تمرکز شود.

با این اوصاف، تغییرات در بازار انرژی خورشیدی یکی دیگر از دلایل اصلی کاهش سرمایه‌گذاری بر روی این انرژی‌ها در سال جاری در جهان بوده است، پنل‌های فتوولتاییک و ساختار پروژه‌ها در بسیار از کشورها ارزان تر شده است و پروژه‌ها از پروژه‌های کوچک ابعاد به پروژه‌های با فایده که از منظر موضوعات سرمایه گذاری اولیه ارزان تر هستند، متحول شده‌اند.

تجدیدپذیرها در مسیر صعود

در حالی که آمار و ارقام برای سال ٢٠١٦ تاکنون در مسیر کاهشی بوده، اما سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی‌های پاک در سال گذشته نسبت به برآوردها بیشتر شده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد سرمایه گذاری جدید در سال ٢٠١٥، ٣٤٨,٥ میلیارد دلار بوده، که تقریباً ٢٠ میلیارد دلار بالاتر از تخمین‌های ٣٢٨.٩ میلیارد دلاری بود که در ژانویه منتشر شد. البته مرور اطلاعات روی معاملات سرمایه گذاری در آن زمان افشا نشد، با این حال دو تا از بزرگ‌ترین تغییرات در کل سال ٢٠١٥، تجدیدنظر ٢٩ میلیارد دلاری برای ارزیابی مالی پروژه‌های مفید بادی و خورشیدی- به‌ویژه در چین و آمریکا- و اصلاح روند کاهشی ١٠ میلیارد دلاری جهت هزینه کردن ظرفیت‌های توزیع کوچک مانند صفحات خورشیدی پشت بام‌ها به‌ویژه در ژاپن بود.

ایبراهم لو (Abraham LOUW) کارشناس اقتصاد انرژی در مرکز مالی انرژی‌های نو بلومبرگ می‌گوید: نبایستی به آمار و ارقام سه ماه دوم ٢٠١٦ خیلی منفی نگاه کرد؛ ٣٤٨,٥ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری سال گذشته کاملاً پیشگامانه بود، طوری که ١١ درصد از سال ٢٠١٤ و ٣٠ درصد از سرمایه گذاری انجام شده در سال ٢٠١٣ بالاتر بود.

جزییات سال ٢٠١٦

بر اساس ارزیابی مالی پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر، بزرگ‌ترین سرمایه گذاری نیمه اول سال ٢٠١٦، ٩٢ میلیارد دلار ١٩ درصد پایین تر از سال ٢٠١٥ بوده است. بزرگ‌ترین ارزیابی مالی از سه ماه دوم در سواحل بادی در اروپا با ٣,٩ میلیارد دلار سرمایه گذاری نهایی روی ٥٨٨ مگاوات ساعت روی پروژه “بیاتریک” در آب‌های انگلستان است. سایر پروژه‌های بادی که در سه ماه دوم سال تأمین مالی شده اند، پروژه‌های ٤٥٠ مگاواتی بروکام، ٣٨٥ مگاواتی آرکونا در آلمان و پروژه‌های ٤٠٠ مگاواتی horn Rev٣ در آب‌های دانمارک هستند.

یکی از پروژه‌های بسیار متهورانه در حوزه تکنولوژی انرژی‌های تجدیدپذیر، پروژه ١٠٠ مگاوات خورشیدی و زمین گرمایی “اینجی کاتو” (Engie Kathou) در آفریقای جنوبی است که ارزش آن تا ٧٥٦ میلیون دلار تخمین زده می‌شود، نصب پروژه‌های بادی ساحلی انل سیمارون با ظرفیت ٤٠٠ مگاوات و ارزش مالی ٦١٠ میلیون دلار، و همچنین پروژه‌های ٣٠٠ مگاواتی قائد اعظم در پاکستان به میزان ٣٦٣ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

پروژه‌های کوچک مقیاس خورشیدی در نیمه اول سال ٢٠١٦، ١٩,٥ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده، که این میزان ٣٢ درصد پایین تر از مدت مشابه سال گذشته است. مقداری از این کاهش‌ها، ناشی از پایین آمدن هزینه‌هاست؛ اما برای بزرگ‌ترین بازار برای این سیستم‌ها یعنی ژاپن- جایی که گستره آن تا ٦.٤ میلیارد دلار در H١ بالا رفته است- نیز بازار با کم رونقی مواجه است و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ٦٦ درصد کاهش داشته است.

سرمایه گذاری بازارهای عمومی به طور خاص در کمپانی‌های انرژی‌های پاک در نیمه اول سال ٢٠١٦ به ٣,٨ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با ٦ ماهه اول سال ٢٠١٥، ٥٦ درصد کاهش داشته است، گرچه نباید از نظر دور داشت که در فاصله زمانی ربع اول تا ربع دوم سال جاری شاهد رشد سریعی در این زمینه بودیم.

به نقل از خبرگذاری شانا