نقشه راه همکاری ایران و روسیه روز جمعه (۱۲ خردادماه) در سن پطرزبورگ به امضای امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و کیریل مولوتسوف، معاون وزیر انرژی روسیه به عنوان رؤسای ایرانی و روسی کارگروه انرژی رسید.

به گزارش خبرنگار، نقشه راه همکاری ایران و روسیه بر اساس سطح عالی همکاری میان ۲ کشور و با تاکید بر فعالیت ثمربخش گروه کاری ایران و روسیه در زمینه انرژی تنظیم شده است.

تعامل فعالانه شرکت‌های ایرانی و روسی برای توسعه و گسترش همکاری تجاری برای چشم انداز میان مدت نیز در این سند گنجانده شده است.

مدیران ارشد وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی نفت ایران، وزارت نیرو، شرکت‌های توانیر و تولید نیروی برق حرارتی در کنار شرکت‌های بزرگ روسی در گروه کاری انرژی ایران و روسیه به صورت فعال حضور داشتند و راه‌های همکاری با یکدیگر را بررسی کردند.

دومین نشست گروه کاری ایران و روسیه در بخش نفت، گاز، پتروشیمی، برق و آب ۱۱ و ۱۲ خردادماه همزمان با برگزاری همایش اقتصادی بین المللی سن پطرزبورگ۲۰۱۷ برگزار شد.

همایش اقتصادی بین المللی سن پطرزبورگ۲۰۱۷، که بصورت سالانه برگزار می شود، یکی از بزرگترین همایش‌های اقتصادی جهان است که به مسائل اقتصادی و کسب و کار می پردازد.

این همایش در طول یک دهه گذشته به یک صحنه بین ‎المللی پیشرو برای بحث در باره مسائل مهم اقتصادی که روسیه و اقتصاد جهانی با آن مواجه است، تبدیل شده و توانسته بیش از ۱۰ هزار شرکت کننده بین المللی و روسی، از جمله قدرت‌های اقتصادی جهان و دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و جوامع مدنی را جذب کند.

همایش بین المللی اقتصادی سن پطرزبورگ برای نخستین بار در سال ۱۹۹۷ میلادی برگزار شد و از سال ۲۰۰۶ همه ساله تحت نظارت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه که امسال در این مراسم شرکت کرد، برگزار می‎شود.

پویایی اقتصاد جهانی، موضوع‎های مورد بحث اقتصادی روسیه، تمرکز بر عامل نیروی انسانی و موانع ظهور فناوری محور میزگردها و نشست‌های تخصصی این همایش بوده است.

زمانی نیا که برای حضور در دومین کارگروه انرژی ایران و روسیه در سن پطرزبورگ حضور داشت به دعوت روسها، در میزگرد تخصصی انرژی «همایش بین‌المللی اقتصادی سن پطرزبورگ ۲۰۱۷» حضور یافت و افزون بر مذاکره با شرکت‌های مطرح روسی، فرصت‌ها و مزیت‌های کاری و سرمایه گذاری در شرایط کنونی ایران را تبیین کرد.