شرکت پایانه‌های نفتی ایران پس از اجرای برجام با هماهنگی لازم برای اجرای برنامه افزایش صادرات نفت، نقشی به‎سزا ایفا کرد؛ به نحوی که با تلاش کارکنان این شرکت در مناطق عملیاتی خارک، عسلویه و ماهشهر بارها رکورد بارگیری نفت شکسته و توانایی عملیاتی صنعت نفت ایران به رخ کشیده شد.
به گزارش خبرنگار، مسئولیت اصلی صادرات و بارگیری نفت در پایانه‌های نفتی ایران به عهده مدیریت عملیات این شرکت و این مسئولیت را غلامحسین گرامی بر عهده دارد، در ادامه وی به معرفی و تشریح مسئولیت‌های این بخش می‎پردازد که متن آن به شرح زیر است:

لطفا در باره وظایف اداره عملیات در مناطق عملیاتی شرکت پایانه‌های نفتی ایران توضیح دهید.

شرکت پایانه‌های نفتی ایران در چهار منطقه عملیاتی خارک، عسلویه، ماهشهر و نکا فعالیت دارد که دریافت، ذخیره‌سازی، اندازه‌گیری، بارگیری عملیات پهلودهی و جداسازی نفت خام در پایانه‌های نفتی را بر عهده دارد، همچنین اداره‎های صادرات و بارگیری نفت، عملیات دریایی و مهندسی عملیات و برنامه‌ریزی و هماهنگی عملیات زیر نظر واحد مدیریت عملیات فعالیت می‎کنند.

نفت خام سبک و سنگین تولید شده در مناطق‌ نفت‌خیز و خشکی برای صادرات از پایانه خارک با خط لوله به این جزیره انتقال داده می‎شود و نفت خام فروزان را شرکت فلات قاره تولید می‎کن که سرانجام هر سه نوع نفت از طریق دو اسکله شرقی و غربی خارک صادر می‌شود.

در پایانه عسلویه چه وظایفی به عهده شماست؟

در پایانه عسلویه مسئولیت‌ عملیات پهلودهی و جداسازی و بارگیری ١٠٠ درصد میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی را به عهده داریم که از طریق سه SPM انجام می‌شود و در آینده نزدیک SPM چهارم اضافه می‌شود.

در پایانه عسلویه در حوزه اندازه‌گیری، تهیه اسناد و کارهای گمرکی برای محموله‎های LPG که از طریق پتروشیمی بوتان و پروپان و همچنین در عملیات تحویل نفت کوره از طریق اسکله فراسکو کارهای مربوط به نمونه‌گیری و اندازه‌گیری و تهیه اسناد و کارهای گمرکی انجام می‌شود و مسئولیت نظارت و اندازه‌گیری میعانات گازی تحویلی به پتروشیمی برزویه از طریق سیستم میترینگ به عهده مدیریت عملیات است.

در ماهشهر چه کاری به عهده کارکنان شرکت پایانه‌های نفتی ایران است؟

در ماهشهر نیز با استفاده از سه فروند یدک کش عملیاتی آتش خوار از نوع ASD همه عملیات مربوط به پهلودهی و جداسازی نفتکش‌ها در بندر صادراتی ماهشهر به همت همکاران زیر مجموعه انجام می‌شود. در ماهشهر ساختار سازمانی عملیات یدک کش‌ها در زیر مجموعه مدیریت عملیات وجود دارد.

آمادگی در پایانه شمال برای از سرگیری سوآپ چه اندازه است؟

در پایانه شمال هم اکنون مسئولیت‌ اندازه‌گیری، دریافت ذخیره‌سازی و تحویل نفت کشورهای حوزه دریای خزر از طریق پایانه شمال ازسوی این مدیریت انجام می‌شود که با توجه به سیاست شرکت ملی نفت در باره از سرگیری سوآپ در آینده نزدیک، اقدام‎های لازم برای آماده‌سازی همه تجهیزات و انجام تعمیرات انجام شدت، که با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته، این پایانه آماده از سرگیری سوآپ است.

وضع صادرات نفت پس از برجام چه تغییری کرده است؟

پس از برجام و افزایش صادرات نفت، فعالیت‌های کارکنان مدیریت عملیات در بخش خشکی و دریایی افزایش چند برابری داشته و با توجه به توان فنی و عملیاتی و آماده بودن زیر ساخت‌ها تاکنون توانسته‌ایم همه برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران را در باره پذیرش و بارگیری و ترخیص نفتکش‌ها تا سقف میزان صادرات برنامه‌ریزی شده به خوبی انجام دهیم.

در همین مدت تعداد عملیات‌ کشتی به کشتی در لنگرگاه خارک برای تحویل محموله‎های میعانات گازی به صورت ١٠٠ درصد با افزایش چند برابری انجام شد که خوشبختانه مشکلی در این باره به وجود نیامده است.

همچنین پس از اجرای برجام در حوزه پهلودهی و جداسازی نفتکش‌ها در پایانه خارک در هست ماه نسبت به سال پیش تعداد نفتکش‌ها حدود ٤٠ درصد افزایش داشت و هم اکنون آمادگی لازم عملیات کشتی به کشتی و جابه‌جایی محموله‎ها با توجه به سیاست شرکت ملی نفت در شرکت پایانه‌های نفتی ایران وجود دارد.

وضع نیروی انسانی د راداره عملیات شرکت پایانه‌های نفتی ایران چگونه است؟

تعداد نیروهای تحت مدیریت در قالب رسمی و پیمانکاری و قرارداد مدت معین ٦٠٠ تن در چهار منطقه عملیاتی است که کارکنان مدیریت عملیاتی در همه شرایط و با توجه به مشکلات موجود از جمله شرایط بد آب و هوایی بهترین شکل در عملیات پهلودهی و جداسازی همواره توانسته‌اند وظایف را حتی در بدترین شرایط آب و هوایی به بهترین شکل انجام دهند.

در مدیریت عملیات در حوزه خشکی و دریایی تخصص‌های متفاوتی وجود دارد. ناخدا و پایلوت و تکنسین‌ها هریک شرایط کاری خاص دارند که آموزش و تخصص‌های ویژه کسب کرده‌اند و توانسته‌اند هم در فعالیت‌های خشکی که نیاز به تخصص‌های مهندسان نفت، صنایع، مدیریت پروژه و مکانیک و برق و… دارد، به خوبی عمل کنند و هم در بخش دریایی همه دارای مدارک بین‌المللی و مورد تایید سازمان‌های دریایی هستند که خوشبختانه همه نیروهای شاغل در این مدیریت دارای مدارک موردنیاز از کارشناسی تا دکترا هستند و آموزش‌های لازم را گذرانده‌اند و به خوبی از عهده وظایف تخصصی و حرفه‌ای خود بر می‌آیند.؛ به نحوی که مدیریت عملیات شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اتکا به نیروی انسانی توانمند و متخصص خود در شرایط پس از تحریم و با داشتن امکانات لازم توانسته آمادگی لازم برای افزایش میزان صادرات و تعداد عملیات مورد نیاز در چهار منطقه را به دست آورد.

لطفا درباره شرایط ناوگان عملیاتی شرکت پایانه‌های نفتی ایران توضیح دهید.

این توانمندی در باره تعمیرات یدک کش‌ها در کشور وجود دارد که با اعزام یدک کش‌ها برای تعمیرات زیر آبی در کشور، ضمن جلوگیری از خروج ارز، صرفه‌جویی خوب و اشتغال‎زایی به همراه داشته است و هم اکنون ناوگان دریایی با توجه به تعمیرات انجام شده در آمادگی ١٠٠ درصد قرار دارد، ضمن این‌که برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت برای تقویت این ناوگان از طریق بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

هم اکنون بخشی از ناوگان عمر بالایی دارند که برنامه ریزی شده است به زودی برای کمک به تداوم پایدار تولید، بالابردن ضریب ایمنی پایانه و جلوگیری از بروز مشکلات برنامه‌ریزی شده، یدک‌کش‌های با عمر بالا با یدک کش‌های جدید جایگزین شوند.

خوشبختانه بیش از ٥٠ درصد یدک کش‌های ملکی عمر میانگین زیر هشت سال دارند و برای جایگزینی یدک‌کش‌های با عمر بالاتر برنامه‌ریزی شده است که با یدک‌کش جدید جایگزین شود.