شرکت دی‎ان‎او (DNO) نروژ که توسعه طرف عمانی میدان مشترک هنگام را در دست اقدام دارد، پیشنهادی مبنی بر مطالعه زمینه‎های همکاری ایران و عمان به منظور برداشت صیانتی از این میدان را مطرح کرده است.
غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضای تفاهم‎نامه همکاری میان این شرکت و شرکت دی‎ان‎او نروژ که بعدازظهر امروز (چهارشنبه، ٢٦ آبان ماه) برگزار شد، به خبرنگار گفت: شرکت دی‎ان‎او از شرکت‎های باسابقه‎ای است که در خشکی و فراساحل تجارب کاری قابل توجهی دارد.

وی ادامه داد: پس از مذاکرات فراوان میان دو طرف، مطالعه میدان نفتی چنگوله به این شرکت سپرده شد و دی‎ان‎او باید پس از ٦ ماه، پیشنهادهای فنی خود را در خصوص میدان چنگوله به شرکت ملی نفت ایران ارائه کند.

منوچهری گفت: این شرکت نروژی، توسعه طرف مقابل میدان مشترک هنگام را در عمان بر عهده دارد و پیشنهادی را نیز مبنی بر مطالعه زمینه‎های همکاری ایران و عمان برای برداشت صیانتی از این میدان مشترک مطرح کرده است.

وی با بیان این‎که سیاست مشارکت به جای رقابت (Unitization) پیشتر نیز درباره برخی میدان های مشترک شرکت نفت فلات قاره ایران مطرح بوده است، ادامه داد: کشورهایی که دارای میدان مشترک با هم هستند و در عین حال روابط خوبی میان آنها برقرار است، می توانند از این سیاست برای برداشت بهینه تر از میدان بهره ببرند.

منوچهری یادآور شد: این تنها یک پیشنهاد اولیه است که از سوی شرکت نروژی ارائه شده است.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران به فعالیت‎های کنونی شرکت دی‎ان‎او در کردستان عراق نیز اشاره کرد و افزود: بحث سواپ نفت عراق از خاک ایران دیگر موضوعی است که در مذاکرات امروز مورد اشاره قرار گرفت و شرکت دی‎ان‎او اعلام آمادگی کرد که می‎تواند در مطالعات این طرح نیز با ایران همکاری کند.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی دی‎ان‎او نروژ، بعدازظهر امروز (چهارشنبه، ٢٦ آبان ماه) یادداشت تفاهمی (MOU) امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه میدان نفتی چنگوله در دستور کار این شرکت نروژی قرار گرفت. این تفاهم‎نامه میان غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و بیورن دیل (Bjorn Dale) مدیرعامل شرکت دی‎ان‎او نروژ امضا شد.